Live.rouhani96.ir | پخش زنده

اگر 10 میلیون گردشگر می‌آمدند...

بلای جان منابع اقتصادی قابل حصول، چه کسانی هستند؟

آرمان ملی: دولت می‌بافد و گروه‌های فشار هر آنچه دولت بافته را پنبه می‌کنند. دولت تاکید بر توسعه گردشگری برای افزایش اشتغال دارد اما گردشگری با موانع بسیاری مواجه است. موانعی که تنها اقتصادی نیستند و باید ریشه آن را در موضوعات و تنش‌های سیاسی هم جست‌وجو کرد. در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، افزایش اشتغال در سایه توسعه صنعت گردشگری یکی از نکات مورد توجه دولت بود. حسن روحانی در فیلم تبلیغاتی خود سال 92 هم به این مساله اشاره کرده و گفته بود «اگر 10 میلیون توریست وارد کشور شود، 13.6 میلیارد درآمد ارزی و چهار میلیون شغل ایجاد می‌شود و با یک حرکت صحیح می‌توانیم بیکاری را حل کنیم»؛ موضوعی که البته دستمایه دروغ‌بافی محمدباقر قالیباف شد و او مدعی شد رئیس جمهور قبلا گفته 4 میلیون شغل ایجاد می‌کند. کارشناسان اقتصادی بسیاری هم بر توانایی صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال تاکید کرده‌اند و حتی گردشگری را صنعت بدون دودکش می‌دانند. رئیس کل بانک مرکزی پیش از این گفته بود براساس مطالعات انجام شده به ازای هر ۶ نفر گردشگر خارجی که وارد کشور شود، یک شغل و به ازای هر ۲۵ گردشگر داخلی نیز یک شغل ایجاد می‌شود. غلامرضا علیزاده، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی هم گفته بود: هر پنج توریست می‌تواند یک فرصت شغلی در کشور ایجاد کند. درصورتی‌که تعداد توریست‌ها به ایران سالانه حدود 20‌میلیون نفر افزایش یابد، می‌توان حداقل چهار‌میلیون شغل در کشور ایجاد کرد. دولت یازدهم در جهت توسعه صنعت توریسم و گردشگری اقدامات قابل ملاحظه‌ای انجام داد و یکی از آنها این بود که ایران توانست برای نخستین بار میزبانی «کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری» در سال 2017 شود. برنامه‌ای که حدود ۳۲۰ راهنمای گردشگری از ۴۵ ملیت دنیا از تاریخ ۶ تا ۱۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در ایران حضور یافتند. فعالان صنعت توریسم برگزاری این کنوانسیون در ایران را یکی از دستاوردهای مهم صنعت گردشگری می‌دانند. صنعتی که علی‌رغم تلاش‌های دولت برای احیای آن، اقدامات گروه‌های فشار سیاسی ضربه سنگینی به آن زده است. اسحاق جهانگیری در مناظره اول ریاست جمهوری به یکی از نمونه‌های این موضوع اشاره کرد و از بین رفتن صنعت توریسم در مشهد به واسطه حمله برخی از افراد به سفارت عربستان خبر داد. وی گفت: حمله به سفارت عربستان سبب حذف 7000 گردشگر شیعه‌ای شد که از عربستان به مشهد می‌آمدند اما حمله به سفارت عربستان مانع حضور مجدد آنها شد. حال ایلنا در گزارشی از رکود صنعت گردشکری در مشهد نوشته. بر اساس این گزارش اگرچه مشهد توانایی جذب روزانه بیش از 500 هزار مسافر را دارد اما این روزها وضعیت خوبی ندارد. هر ساله در ایام نوروز تمام هتل‌های شهر مشهد از ٢٦ اسفند تا ٦ فروردین رزرو بود اما امسال این اتفاق رخ نداد. برای مثال میدان بیت المقدس که در نزدیکی حرم قرار دارد و هتل‌های ٤ و ٣ ستاره در آنجا قرار دارند در ایام نوروز ٢٠ درصد ظرفیت خالی داشتند. این سخنان را رئیس اتحادیه هتل‌داران مشهد عنوان کرده و گفته: تا پیش از حمله به سفارت عربستان ما سالانه پذیرای بیش از یک و نیم میلیون مسافر عربی بودیم به طوری‌که شرکت‌های توریستی کشور عربستان و بحرین اقدام به اجاره سالیانه هتل‌های ٥ ستاره می‌کردند و بیش از ١٠ هتل در مشهد توسط تاجران عرب اجاره شده بود. اما با وجود اتفاقات پیش آمده امروز این هتل‌ها خالی از مسافر هستند و بیشتر مسافران ایرانی توانایی اقامت در این هتل‌های لوکس را ندارند در نتیجه سرمایه زیادی امروز راکد مانده است.

او گفته اکثر مسافران عرب که در هتل‌های 4 تا 5 ستاره اقامت می‌کردند بین 10 تا 25 روز –به خصوص در ایام رمضان- در ایران می‌ماندند و یک خانواده ٤ نفره عرب در مدت یک هفته اقامت فقط برای هزینه اقامت و خورد و خوراک ٥ هزار دلار هزینه می‌کنند. این فعال حوزه گردشگری گفته تا پیش از حمله به سفارت عربستان ما روزانه ١٠ پرواز خارجی از کشورهای عربی داشتیم که امروز این پروازها با حداقل نفرات انجام می‌شود.

اما این تنها مشکل موجود نیست. با توسعه صنعت گردشگری در مشهد، بسیاری از افراد اقدام به ساخت هتل‌های لوکس جدید در این شهر کرده بودند که بر اساس این گزارش بعد از به آتش کشیده شدن سفارت عربستان این پروژه‌ها نیمه کاره رها شده و به جای اضافه شدن هتل به این شهر کمپ‌های اقامتی که برای چادر زدن مسافران است از یک عدد در سال ٩٤ به سه کمپ افزایش پیدا کرده است. هتلدار دیگری در مشهد گفته که وضعیت امسال ما اصلا جالب نیست و شب عید خوبی نداشتیم که این امر یکی به دلیل رکود حاکم در اقتصاد کشور و دیگری حذف مسافران عرب از چرخه توریستی این شهر است. به گفته این هتلدار مشهدی ٣٠ درصد گردش نقدینگی در صنعت توریست مشهد توسط مسافران عرب تامین می‌شد و با توجه به مشکلات سفارت عربستان و اتفاقات پس از آن دیگر این نقدینگی وجود خارجی ندارد.

در این میان اما همچنان دولت ازجانب مخالفان متهم است که چرا نتوانسته مشاغل جدیدی ایجاد کند و متهم به ناتوانی در عرصه ایجاد اشتغال است. البته اسحاق جهانگیری هم به این سوال پاسخ داد و گفت: چه کسانی به سفارت عربستان حمله کردند؟ چه کسانی باعث شدند 700 هزار شیعه که می‌آمدند و زندگی مردم مشهد می‌چرخید به هم خورد. بله ما نمی‌توانیم به سفارت حمله کنیم. دولت حمله کرد؟ چه کسانی حمله کردند؟ آنها الان در ستادهای کدام کاندیدا حضور دارند؟ کدام کاندیداها از آنها دفاع می‌کردند و پول می‌دادند؟

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار