Live.rouhani96.ir | پخش زنده

سرمقاله «آرمان ملی»:

پيروزی منطق‌ روحانی بر دروغ

مرتضي مبلغ*/ مناظره ديشب يکي از بهترين مناظره‌ها طي سه مناظره برگزار شده بود. در واقع در اين مناظره چند اتفاق مهم رخ داد و حاوي تاثيرات اجتماعي و سياسي خاص خود بود. در اين مناظره حسن روحاني پيروز قاطع بود و با صداقت خاص خود توانست در ابتدا وعده‌هاي نجومي و بدون پشتيوانه رقبا را به چالش بکشد و در قدم بعد توانست نگاه منطقي دولت يازدهم به مسايل را در مقابل نگاه عوام‌فريبانه رقبا قرار دهد و مردم را در معرض قضاوت شفاف‌تري قرار دهد. علاوه بر اين يکي از مزيت‌هاي اين مناظره برنامه‌محور بودن آن است و روحاني نيز قدم‌هاي درستي در اين مناظره برداشت. يکي از نکات مهم جرياني بود که رقباي آقاي روحاني يعني سيدابراهيم رئيسي و محمدباقر قاليباف سعي داشتند از آن فرار کنند و آن ارتباط با دولت احمدي‌نژاد بود. دولت نهم و دهم تنها مربوط به يک فرد نبود و در واقع يک جريان سياسي و مديريتي خاص بود که سال‌ها در کشور حاکم بود و مردم نتايج آن را ديده بودند. در جايي از مناظره آقاي رئيسي عنوان کردند که کاش آقاي روحاني يک‌بار براي هميشه با دولت قبل مناظره کند و اشاره‌اي ديگر به تبعات اين دولت نداشته‌باشد. اما پاسخ هوشمندانه روحاني باعث شد اين واقعيت براي مردم مشخص شود که نزديکان آقاي رئيسي چه در ستاد و چه در جريان فکري و سياسي همان جرياني است که هشت سال در کشور حکومت کردند و مردم تبعات آن را ديدند. نکته ديگر درباره تحرکات عوام‌فريبانه يکي از نامزد‌ها بود که روحاني در اين مناظره توانست براي هميشه اين بحث 4درصدي‌ها را روشن کند و کوس رسوايي آنها را بزند. نکته ديگر درباره وعده‌هاي بدون پشتوانه نامزد‌ها بود و بعد برنامه‌محور بودن اين مناظره کمک کرد که مشخص شود وعده‌هايي از قبيل پرداخت پول، يارانه و… چقدر بي‌اساس است و مردم در معرض اين قضاوت قرار گرفتند تا متوجه شوند اگر قرار است بر فرض مثال 200 هزار تومان يارانه بگيرند چه تبعاتي را مي‌تواند براي زندگي آنها ايجاد کند و اين مسئله حسن بزرگ مناظره ديشب بود. در مناظره ديشب به طور خلاصه منطق روحاني بر دروغ و فريب رقبا فائق آمد و اين اتفاق مي‌تواند تاثير مهم ديگري داشته باشد. روحاني توانست در اين مناظره آراي خاموش  را براي حضور پاي صندوق‌هاي راي مجاب کند و به نظرم تاثيرات مهم سياسي و اجتماعي اين مناظره مي‌تواند در يک هفته باقيمانده زمينه‌ساز تقويت بدنه اجتماعي دولت شود و فضاي انتخابات را به نفع آقاي روحاني همچنان پيش ببرد تا بار ديگر با رأي مردم رئيس‌جمهور منتخب شود.

 

* معاون سياسي وزير کشور دولت اصلاحات

 

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار