Live.rouhani96.ir | پخش زنده

سرمقاله «آرمان ملی»:

تکريم هنرمندان در دولت تدبير

طيبه سياوشي شاه‌عنايتي*/هرچند فعاليت‌هاي سياست خارجي و اقتصادي دولت طي چند سال گذشته نمود بيشتري داشته است و مسئولان و رسانه‌ها بيشتر به آن مي‌پردازند، اما به نظر مي‌رسد که مسائل حوزه فرهنگي و هنري مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده است. از همايش ستاد زنان دکتر روحاني در ورزشگاه شهيد شيرودي تا همايش بزرگ ديروز در ورزشگاه آزادي، حضور پررنگ هنرمندان و جوانان در حمايت از راه اميد، مثال‌زدني است. همراهي هنرمندان در عرصه‌هاي مختلف با دولتمردان يازدهم و اميدي که در دل آنان براي اصلاح در اين وادي ايجاد شده است، موفقيت کمي نيست. بالاترين دستاوردي که دولت روحاني در عرصه فرهنگ و هنر براي جامعه به ارمغان آورد، برطرف کردن فضاي امنيتي از اين عرصه بود. شخص رئيس‌جمهور با اين باور که اصحاب فرهنگ مي‌توانند براي جامعه امنيت بيافريند، همواره تلاش کرده که براي اهالي فرهنگ محيط آرام و به دور از دل‌نگراني ايجاد کند که آنان بتوانند با آثار خود اميد به جامعه تزريق کنند. بايد به اين باور برسيم که هنرمندان ما گروهي هستند که مي‌توانند به جامعه ما آگاهي دهند و زمينه رشد مردم را فراهم کنند. تلاش کنيم که سعه صدر داشته باشيم و باور کنيم که با واگذاري امور به اهلش جامعه به سرمنزل مقصود زودتر خواهد رسيد. اما بايد گفت؛ که حرمت و تکريم اهالي فرهنگ به‌عنوان گروه مرجع در جامعه شايد يکي از مهم‌ترين دستاوردهاي فرهنگي دولت يازدهم است. تلاش روحاني از همان زمان تبليغات انتخاباتي سال 92 تاکنون برطرف کردن فضاي امنيتي از عرصه فرهنگ و هنر بوده است و به نظر مي‌رسد قدم‌هاي مطمئن و مثبتي در اين رابطه برداشته شده است. اهالي فرهنگ و هنر با ديدن همين تلاش‌ها بود که امروز از همه ملت ايران مي‌خواهند به ادامه راه دولت تدبير مدد رسانند. آنان مشاهده مي‌کنند دخالت‌هاي بي‌رويه در امر فرهنگي نسبت به گذشته کاهش يافته و هنرمندان از اختيار عمل بيشتري براي توليد فرآورده‌هاي فرهنگي و هنري خود بهره‌مند هستند. در اين سال‌ها همه تلاش مسئولان فرهنگي تسهيل امور براي توليد و خلق آثار فرهنگي و هنري بيشتري بوده است و ديگر هنرمندان ما براي ارائه خدمات هنري خود با موانع دست‌و‌پا‌گير و بهانه‌هاي فراقانوني رو‌به‌رو نيستند و به نظر مي‌رسد که محدوديت‌ها روز‌به‌روز در اين عرصه کمتر شده و ارزش کار اين گروه از نخبگان جامعه بيشتر از گذشته مورد تکريم قرار مي‌گيرد.

درخشش سينماي ايران در عرصه بين‌المللي در هياهوي سياست‌هاي ضدمهاجرتي و ايران‌ستيز ترامپ، سمبل شکوفايي و رونق فرهنگي کشور در چهار سال گذشته است. گسترش شبکه فيلم‌هاي خانگي، برگزاري کنسرت در نقاط مختلف کشور، فعاليت دوباره خانه سينما و انجمن صنفي روزنامه‌نگاران از نمونه‌هايي است که مي‌توان به‌عنوان دستاوردهاي قابل لمس دولت تدبير و اميد نام برد.

با نگاهي به فعاليت‌هاي فرهنگي دولت يازدهم طي چند سال گذشته به نظر مي‌رسد که دولت گام‌هاي موثري براي «تنوع فرهنگي» در کشور انجام داده و در تلاش است تا محصولات فرهنگي در نقاط مختلف کشور بدون تبعيض در اختيار مردم قرار گيرد. شايد وقتي سخن از موسيقي به ميان مي‌آيد توجه خيلي‌ها به سمت لغو کنسرت‌ها پيش مي‌رود، اما برگزاري بيش از 300 کنسرت در استاني مثل لرستان اگر نشان از توجه ويژه وزارت ارشاد به مسئله موسيقي نباشد، چه تعريف ديگري دارد؟ بي‌شک در راه رشد و توسعه فرهنگي در کشور همواره موانع جديدي وجود داشته است، اما اين موانع با صبر و بردباري و عقلانيتي که دولت يازدهم در رايزني با قطب‌هاي قدرت و تصميم‌گيري در استان‌ها و شهرستان‌ها انجام داده است، در حال رفع است و افق روشني پيش روست.هرچند افزايش آمار تعداد سينماها، فروش گيشه، فروش موسيقي و… همه نشان از رونق در عرصه فرهنگ و هنر دارد و نشان مي‌دهد که سياست فرهنگي کارآمدتري طي سال‌هاي اخير به کار گرفته شده است.

افکار عمومي هنوز فراموش نکرده است که در دولت دهم چه رفتاري با هنرمندان و خانه سينما شد و چگونه تنها نهاد صنفي سينماگران به تعطيلي کشانده شد. اما روحاني طبق وعده‌اي که داده بود بازگشايي اين خانه را از اولويت‌هاي برنامه‌هاي فرهنگي خود قرارداد و سينماگران با افتخار به خانه خود بازگشتند. واگذاري عرصه فرهنگ و هنر به اهل آن از مهم‌ترين مسائلي بود که در دولت يازدهم مورد توجه قرار گرفت. از سوي ديگر، توجه ويژه دولت به مسئله کتابخواني و گسترش کتابخانه در روستاها، اختصاص «پايتخت کتاب»، کم کردن مميزي و… از جمله مواردي است که مي‌تواند به تقويت زيرساخت‌هاي کتابخواني، گسترش بازار نشر، گردآوري نظرات جديد و خلاق و بومي براي تشويق مردم به کتابخواني بيشتر را تقويت کند.‌ درخصوص مطبوعات هم خوشبختانه شاهد
رونق رسانه‌ها بوده‌ايم.

اين رونق نه تنها در رسانه‌هاي مکتوب بلکه با گسترش شبکه ارتباطات مجازي مردم دسترسي بيشتري به کانال‌ها و سايت‌هاي خبري دارند که اين مسئله باعث نشاط بيشتر در جامعه شده است. هر‌چه ميزان آگاهي مردم بالاتر باشد جامعه پوياتر و کارآمدتر خواهد شد. دولت و در رأس آن آقاي روحاني بارها نشان داده‌اند که حامي گردش آزاد اطلاعات هستند. پرداختن به مسائل زنان، مقال جداگانه‌اي مي‌‌طلبد اما اشتغال بيش از 700‌هزار زن در دولت يازدهم را نمي‌توان دستاورد بزرگ دولت روحاني به شمار نياورد، در حالي که طي دولت نهم و دهم بيش از 800‌هزار تن از زنان توانمند کشور از کار کنار گذاشته شده بودند. برگزاري آزمون‌هاي استخدامي بر اساس لياقت، دانش و صلاحيت علمي نشان ديگري از جهت‌گيري مثبت روحاني نسبت به اشتغال بدون تبعيض زنان است.

 

*عضو‌فراکسيون‌اميد‌مجلس

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار