Live.rouhani96.ir | پخش زنده

توجه به فرهنگ، زمينه‌ساز رشد کشور

حسين محجوبی*/ دولت بايد زندگي دو طبقه از جامعه را سر و سامان دهد، يکي کارمندان و ديگري کارگران. اگر توانست زندگي اين قشر را درست کند آن وقت مي‌تواند طبقه‌هاي ديگر را هم تأمين نمايد.

متأسفانه در دولت دهم ارزش پول ما خيلي خيلي کاهش پيدا کرد براي همين دولت‌هاي ديگر بايد اول از همه اقتصاد کشور را درست کنند، وقتي که معيشت مردم اصلاح شود آن‌موقع مي‌توان جايي براي بحث‌هاي فرهنگي باز کرد. ايران سرزميني است که زادگاه فرهنگ است، اگر فعالان و انديشمندان اقتصادي بتوانند ضربه‌اي که به اقتصاد کشور وارد شده است را حل و فصل کنند بايد اميدوار باشيم به رشد فرهنگ، که تا فرهنگ نباشد هيچ رشدي در هيچ زمينه ديگري نخواهيم داشت و کشور به هيچ جا نخواهد رسيد. سرزميني که 25 قرن سابقه فرهنگي دارد و توانسته در آن زمان چنان تمدني را برپا کند
حالا هم مي‌تواند.  دولت بايد مقام و جايگاه اصلي زن را به او برگرداند و دروغ نگفتن و استفاده از خرد را سرلوحه کارهاي خود و ملت قرار دهد. در اين روزگار، دنيا دست جانيان و قدرت‌طلباني افتاده است که علاوه بر بشريت در حال نابودي طبيعت نيز هستند. من 66 سال است که شاهد تغييرات تهرانم. اين شهر مي‌تواند حداکثر هفت و نيم ميليون جمعيت را تحمل کند، اما با اوضاع کنوني، تهران به شهر زجر و بي‌دفاعي بدل شده است. اينها گرفتاري‌هايي است که بايد از طريق اقتصاد حل شود. جوان‌هاي ما استعداد فوق‌العاده‌اي دارند و آثار آنها شاهکار است، بايد قدر اين جوانان دانسته شود، به آنها بها دهند و از وضعيت بد اقتصادي رهايشان کنيم. ما رودکي، فردوسي، عطار و سعدي
و حافظ داريم.

با توجه به اين سبقه وظيفه نظام و دولت‌هاست که همه ايراني‌ها اعم از زن و مرد را بايد ارج نهند. اميدوارم ايران به شکوه و اقتدار خود بازگردد و روزي سراسر دنيا به آرامش برسد. با وضعيتي که در تمام جهان ايجاد شده است گاهي از وجود انسان مأيوس مي‌شوم، شايد بايد انساني دگر زاده شود و به قول حضرت حافظ: کمتر از ذره نه‌اي پست مشو مهر بورز/ تا به خلوتگه خورشيد رسي چرخ زنان…

 

*نقاش

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار