Live.rouhani96.ir | پخش زنده

انتخاب روحاني، تضمين ادامه فضاي امن فرهنگي

فاطمه راکعی*/ ما اهالي فرهنگ و ادب در اين چهار سالي که سپري شد انتظار شگرف و دور از انتظاري از دولت يازدهم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آن نداشتيم. به هر حال ما مي‌دانيم متوليان ارشاد با چه هجمه‌هايي از سوي جناح مقابل دولت روبرو بوده و مي‌دانيم در اين شرايط کار کردن
کار راحتي نيست.

با اين وجود همين که مي‌بينيم مسائلي که در راه اجراي موسيقي در مواردي رخ داده از سوي ارشاد پيگيري مي‌شود اميدوارمان مي‌کند؛ آن هم در شرايطي که مي‌دانيم آقاي جنتي و صالحي‌اميري با چه حاشيه‌هايي در اين چند سال روبرو شده‌اند.

از سوي ديگر همگي ديديم که ديگر خبري از آن حذف و اصلاح‌هاي دور از ذهن در مميزي کتاب‌ها نيست که اين همه نکته مثبتي در عملکرد دولت يازدهم به شمار مي‌آيد. در اين چهار سال نه تنها خبري از مانع‌تراشي‌هاي دولت نهم و دهم نبود، بلکه حتي دولت آقاي روحاني تلاش مي‌کرد از تشکل‌ها و NGOهاي مردمي حمايت کند.

دولت بي اغراق در اين چند سال تمام تلاش خود را به کار بست تا در شوراهاي عالي بخش‌هاي مختلف کشور از دانش افراد متخصص، فراتر از جناح يا طيف فکري آنان بهره ببرد. اين اتفاقي است که ما به هيچ وجه در زمان آقاي احمدي‌نژاد نديدم و آن را بايد دستاورد دولت آقاي روحاني دانست.

ما اهالي فرهنگ و هنر هنوز رفتارهاي دور از شأن دولت سابق با خودمان را از خاطر نبرده‌ايم. همين که شرايط آرام شده و فضاي امني بر کشور و بخش فرهنگ سايه گسترانده، ما قدردان هستيم. از همين رو مطمئن هستم با روي کار آمدن مجدد دولت آقاي روحاني و با همکاري مجلس فعلي شاهد تحولات مثبت بيشتري خواهيم بود.

با قاطعيت مي‌گويم که دوباره به ايشان راي خواهم داد. برخي از شهروندان در زمره راي خاکستري‌ها به شمار مي‌آيند، از اين گروه مردم مي‌خواهم پاي صندوق‌هاي راي حاضر شوند و در سرنوشت کشور و مردم خود سهيم شوند.

از هر فرد اصلاح‌طلب يا اعتدال‌گرايي درخواست دارم تا هر کدام يک ستاد انتخاباتي شوند. اين مسئله به ويژه در روستاها يا مناطقي که دانش سياسي چنداني ندارند از اهميت بسياري برخوردار است.

بايد حواسمان باشد تا چند روز مانده به انتخابات، برخي کانديدها با شعارهاي مردم فريب، همچون شعارهايي که آقاي احمدي‌نژاد در دومين دوره کانديدا شدنش سر داد مردم را به سمت وعده وعيدهاي واهي نکشانند.

اي کاش مردم حواسشان باشد اسير وعده‌هايي همچون افزايش يارانه نشوند. افزايش يارانه به نفع کشور نيست، به نفع بيت‌المال نيست و آسيب‌هاي اقتصادي بسياري دارد. هر چند در دولت يازدهم هم همچنان به اقشار کم‌درآمد يارانه تعلق گرفت اما بيشتر از اين ميزان خوب نيست و تنها منجر به نيازمند ماندن مردم مي‌شود.

 

*فعال سیاسی

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار