Live.rouhani96.ir | پخش زنده

یک پرسش و چند پاسخ

طرح پرداخت پول به افراد بیکار از کجا آمده است؟

بحث بر سر اشتغال جوانان است؛ و بیکاری، دستمایه بسیاری از وعده های انتخاباتی. از شعارهای میلیونی ایجاد شغل تا راه اندازی سامانه، همه در تلاشند تا آرای جوانان بیکار را به سبد خود بکشند. طرح موسوم به پرداخت کارانه 250 هزار تومانی به افراد بدون کار، در جریان تبلیغات انتخاباتی مطرح شد و حتی برای آن سامانه ای هم به وجود آمد.
اما ریشه چنین طرحی در کجاست؟

طرح کارورزی برای جوانان را دولت روحانی ارایه داد
طرح حمایت از افراد بیکار توسط دولت، در برنامه ششم توسعه دیده شده است. به گفته رییس جمهور، حسن روحانی: طرح کاروزی برای جوانان را ما در برنامه ششم اعلام کردیم که به صورت متوسط 955 هزار شغل برای جوانان درست خواهیم کرد. عدد شغل محاسبه شده و کارشناسی شده و در هزاران جلسه بررسی شده و در قالب لایحه به مجلس داده شده است، چرا گفتیم 955 هزار نفر و نه یک میلیون. این بخاطر محاسبات کارشناسی ما بود. این عدد مصوب برنامه ششم در مجلس و با پیشنهاد دولت است.

دولت طرح کارانه را در 4 استان اجرا کرده بود
خبر راه اندازی سامانه کارانه در حالی روز 14 اردیبهشت جاری توسط یکی از کاندیداها اعلام شد که روز قبل از آن، یعنی 13 اردیبهشت وزیر کار دولت یازدهم از آغاز به کار طرح کارورزی اشتغال جوانان توسط دولت خبر داده و گفته بود که این طرح تاکنون در 4 استان به صورت آزمایشی مورد اجرا قرار گرفته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همان روز در یک نشست خبری افزوده بود: در سال ۹۵ این طرح توسعه یافت و در نهایت در بهمن ۹۵ در جلسه شورای عالی اقتصاد با حضور رییس جمهور تصویب شد.
علی ربیعی در تشریح این طرح اظهار داشت: عده‌ای حاضرند برای اشتغال به صنوف بروند و آموزش ببیند. در این راستا سازمان فنی و حرفه‌ای و دولت از آن کارورزان حمایت می کنند. کارآفرینان و صاحبان صنوفی که پذیرای این افراد هستند می توانند در سایت ما ثبت نام کنند.
ربیعی با پیش بینی استقبال 100 هزار نفری از این طرح، بیان کرد: در این مرحله آنها آموزش خواهند دید. در مرحله بعدی و جذب، یک سوم دستمزد و بیمه حوادث این افراد را پرداخت می‌کنیم و مابقی دستمزد توسط صاحب صنف پرداخته می شود.

سامانه کارانه، برش ناشیانه از روی طرح کاج روحانی است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اجرای آزمایشی طرح کاج در دو سال اخیر با موفقیت روبرو شده است گفت: حدود ۸۰ درصد کارورزان در آن کارخانه ها و کارگاه ها باقی ماندند.
وی عنوان کرد: اگر بخواهیم به فرد بیکار پول دهیم به اعتقاد ما نوعی برش ناشیانه از این طرح است و معتقدیم کارانه با یارانه تفاوت دارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اگر بخواهیم به هر فرد بیکار ماهیانه ۲۵۰ هزار تومان پرداخت کنیم قطعا بیش از ۲۰ میلیون نفر مراجعه می کنند و بی‌شک نمی‌توان افراد را برای شرکت در این طرح محدود کرد.
سخنگوی دولت هم با تأکید بر اینکه طرح کارانه مصوبه شورای عالی اشتغال در بهمن سال ۹۵ بوده، گفت: طرح کارانه که از سوی یکی از کاندیداها مطرح شده، ناقص است. بر اساس طرح دولت قرار است به کارآموزان واحدهای صنعتی و تولیدی ۳۰ الی ۴۰ درصد حداقل حقوق پرداخت شود.

راه اندازی سامانه کارانه تخلف انتخاباتی است
سامانه کارانه یکی از کاندیداها در هنگام راه اندازی با مخالفت بخش عمده ای از کارشناسان و حقوقدانان و نیز کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات مواجه شد چراکه آنها این کار را مصداق بارز خرید رای می دانستند و معتقد بودند جمع آوری اطلاعات افراد می تواند باعث هک یا مشکلات مشابه شود. نعمت احمدی، حقوق‌دان، در این باره به ایلنا گفته بود: این عمل مانوری برای جذب رأی به سمت خود و نوعی خرید رأی است. در حال حاضر خود رئيس‌جمهور مستقر هم نمی‌تواند بدون تصویب مجلس، یارانه را کم یا زیاد کند و این عمل یعنی ثبت‌نام کارانه، وصف کیفری دارد.
او افزود: مجلس اگر محل اعتبارات طرحی را مشخص نکرده باشد، تصویب نمی‌کند؛ زیرا مخالف قانون اساسی است.
این وکیل دادگستری افزود: صرف‌نظر از خرید رأی، بحث مانوري است که برای فریب مردم می‌دهند تا آرای مردم را به سمت خود سوق دهند و به نوعی باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود؛ زیرا مردم را طلبکار از دولت می‌کند و فرقی نمی‌کند قالیباف رئيس‌جمهور شود یا نشود، مردم خود را طلبکار می‌دانند.
نعمت احمدی همچنین گفت: اگر اطلاعات مردم که از طریق این سامانه تجمیع شده است، هک شود، مردم می‌توانند از قالیباف شکایت کنند.
گفتنی است این سامانه اکنون به دستور مقام قضایی فیلتر شده است.

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار