Live.rouhani96.ir | پخش زنده

سرمقاله «آرمان ملی»:

روحاني؛ مدافع حقوق اقوام و مذاهب

جلال جلالي‌زاده*/ انتخابات فرصت مناسبي براي تشخيص سره از ناسره و شناسايي افراد خالص از ناخالص، و مردم از نامردم است. در روزهاي منتهي به انتخابات است که مشخص مي‌شود چه کساني صادق هستند و چه کساني تنها براساس منفعت طلبي خود عمل مي‌کنند. زيرا در باقي روزها و ماه‌هاي سال، نيت‌هاي واقعي افراد ميان انبوهي از اخبار و عملکردهايي که نمي‌توان درباره صحت و سقم آن‌ها داوري کرد، گم مي‌شود. اما وقتي که زمان انتخاب فرا مي‌رسد و افراد در فرصت تبليغات، مکنونات قلبي خود را روشن مي‌کنند، به سادگي مي‌توان دريافت که چه کساني تنها وعده مي‌دهند و با سرنوشت مردم بازي مي‌کنند و چه کساني کارنامه دارند و نشان داده‌اند که همت خود را مصروف تحقق وعده‌ها و مطالبات مردم مي‌کنند. بر اين اساس، امروز مي‌توانيم بگوييم که دکتر روحاني، از آن چهره‌ها و شخصيت‌هايي است که نشان داده است پيش از طرح وعده، به امکانات تحقق آن مي‌انديشد و در اين راستا از هيچ تلاشي فروگذار نمي‌کند. اين گزاره، واقعيتي است که مي‌توان از کارنامه روحاني در حوزه اقوام و مذاهب، به ويژه اهل سنت به آن پي برد.

از جمله وعده‌هاي مهم روحاني در سال 92، تحقق شعار «ايران براي همه ايرانيان» بوده است. امروز مي‌توان گفت روحاني نتوانسته است اين شعار به طور کامل و حداکثري عملي کند، اما توفيقاتي که روحاني و دولت او در توجه به مطالبات اقوام و اهل سنت ايران کسب کرده‌اند، در جمهوري اسلامي ايران نظير ندارد. از جمله مهم‌ترين آنها، تدريس زبان کردي و استفاده از نيروهاي اهل سنت در سمت‌هاي مهم اجرايي است که نه فقط تحقق مطالبات اهل سنت، که تحقق اصول بر زمين‌مانده قانون اساسي نيز هست. روحاني در سال 92، با انتشار بيانيه‌اي 10ماده‌اي نشان داد که توجه ويژه‌اي به مطالبات اقوام و اهل سنت ايران دارد. عملکرد او در دولت يازدهم نشان مي‌دهد اين بيانيه شعاري نبوده است. زيرا باوجود همه مشکلات و بحران‌هايي که براي دولت او ايجاد شد، او توانست به طور نسبي به وعده‌هاي خود عمل کند. معتقدم اگر مسئله برجام نمي‌بود، بسسياري از مشکلات داخلي و مطالبات اقوام و مذاهب به دست آقاي روحاني حل و محقق نمي‌شد. علاوه بر انتصاب معاون وزير و فرماندار اهل سنت در دولت يازدهم، اين دولت روحاني بود که مشکل استخدام بسياري از اهل سنت ايران را که سال‌هاي سال لاينحل باقي مانده بود، حل کرد. از آن گذشته، بسياري از اهل سنت، به دلايلي غيرموجه، نه تنها ممنوع الخروج بودند، بلکه حتي اجازه مسافرت به استان‌هاي ديگر را نداشتند.

اما در دولت روحاني، اهل سنت از اين محدوديت‌ها رهايي يافته و فضاي امني را براي زندگي عادي و روزمره خود تجربه کردند. باتوجه به اين دستاوردهاست که بيشتر اهل سنت ايران بر اين باورند که دولت روحاني بهترين دوره در نظام جمهوري اسلامي براي تحقق شعار «ايرانيان براي همه ايرانيان و اقوام و مذاهب» بوده است. از سوي ديگر، مهم‌ترين مشکل اقوام و اهل سنت ايران در زمينه مسائل فرهنگي و اجتماعي بوده است تا جايي که حتي پشت جلد کتاب‌هاي آنان عبارت «ويژه اهل سنت» يا «مربوط به اهل سنت» درج مي‌شد که نشانه‌اي آشکار از تبعيض و تفاوت قائل شدن براي اين ايرانيان بود. اما در دولت روحاني اين عبارت تبعيض‌آميز از پشت کتاب‌ها برداشته شد. در ادامه، نشريات و رسانه‌هاي بسياري، در دانشگاه‌ها و بيرون از آن به زبان‌هاي مختلف ايراني منتشر شد و فعالان مطبوعاتي و مدني از محدوديت‌هاي قبلي خارج شدند. آنان در دولت روحاني مانعي را مقابل فعاليت‌هاي اجتماعي خود نمي‌بينند.   اين تحولات، ناشي از اين تغيير اساسي بود که در دولت روحاني ديدگاه امنيتي به مطالبات اقوام و اهل سنت جاي خود را به ديدگاه و رويکردي سياسي و اجتماعي داد. به عبارت ديگر، به اقوام و اهل سنت ايران، به عنوان يک شهروند ايراني نگريسته شد، امري که در نهايت سبب جلب بيشتر قلوب مردم اهل سنت به نظام شده و نگاه سلبي آنان را به نگاه ايجابي تبديل کرده است. وقتي روحاني در کرمانشاه تاکيد کرد که اهل سنت، اهل تشيع و اهل حق از حقوق يکساني برخوردارند، همگان باور کردند و پذيرفتند که روحاني کمر همت بسته است تا در دولت دوازدهم، براي کم کردن فاصله‌ها و نزديک کردن همه ايرانيان به يکديگر،حول نهاد وحدت و امنيت ملي گام بردارد. به همين دليل، اقوام و اهل سنت ايران هماننند گذشته با درنظر گرفتن جسارت، شجاعت و عامل بودن آقاي روحاني به شعارهاي انتخاباتي، بار ديگر آراي خود را به نام او به صندوق خواهند ريخت. زيرا آنان نيک مي‌دانند هر ايراني که دلش براي اعتلاي ايران و توسعه و پيشرفت کشور بتپد، نامزدي بهتر از روحاني براي رياست‌جمهوري انتخاب نخواهد کرد.

 

* استاد دانشگاه و نماينده کرد و اهل سنت مجلس ششم

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار