Live.rouhani96.ir | پخش زنده

سرمقاله «آرمان ملی»:

قاليباف؛ دوسرباخت

صادق زیباکلام*/ محمدباقر قاليباف، نخستين نامزد انصرافي از انتخابات دوازدهمين دوره رياست‌جمهوري را مي‌توان پديده اين دوره از رقابت‌هاي سياسي دانست. زيرا از ابتدا تا ديروز که رسما انصراف داد،‌ مشخص بود که او اساسا براي پيروزي وارد اين عرصه نشده است. هدف او -همان طور که پيش از انتخابات نيز اعلام کرد- صرفا تلاش براي عدم موفقيت روحاني در انتخابات بود و نه موفقيت خودش در اين کارزار. برپايه همين رويکرد بود که او رفتارهاي دور از اخلاق بسياري از خود بروز داد تا شايد با حمله‌هاي پي‌درپي و بي‌اساس،‌ بتواند از سبد آراي روحاني کاسته و به سبد رأي خود يا اصولگرايان بيفزايد. اما آنچه در عمل اتفاق افتاد،‌ ريزش بيش از پيش آراي خود قاليباف و به طريق اولي،‌ اصولگرايان بود. به عبارت ديگر، رفتارهاي غيراخلاقي او سبب شد تا اگر در روز نخست ورود به انتخابات مثلا پنج ميليون رأي داشت، روز به روز از سبد آراي او کاسته شود تا جايي که در نهايت چاره‌اي جز انصراف براي او باقي نماند. از اين رو، مي‌توان قاليباف را بازنده بازي‌اي دانست که خود آغاز کرده بود،‌ بازي‌اي که جز بي‌اخلاقي و بي‌حرمتي و استفاده از ابزارهاي ماکياوليستي براي کسب قدرت،‌ چيز ديگري در آن مشاهده نمي‌شد. به اين ترتيب، قاليباف پيش از آنکه روز رأي‌گيري فرا برسد، دريافت که بازنده اين رقابت تنها خود اوست. زيرا پس از هر مناظره،‌ به عينه ديد که بي‌اخلاقي‌هاي او، دستاوردي جز کاهش  تدريجي آراي او به همراه نداشت. او ديروز تصميم گرفت اندک سرمايه سياسي خود را حفظ کند،‌ پيش از آنکه روز جمعه مشخص شود مردم به بي‌اخلاقي‌هاي او چه نمره ضعيفي مي‌دهند.

قاليباف در اين دوره نشان داد که براي اخلاق و تقواي سياسي ارزشي قائل نيست. او نشان داد که با همه وجود پيرو مکتب ماکياول است که «هدف وسيله را توجيه مي‌کند.» اما او از اين واقعيت غافل بود که اين رويکرد در جامعه ايراني خريدار ندارد. قاليباف با اشتباه استراتژيک خود، تصور و ايماژي که از شهردار اصولگراي تهران در اذهان ايرانيان نقش بسته بود را شکست. براي او مهم نبود که از چه وسيله‌اي براي زدن رقيب استفاده مي‌کند. به همين دليل از ناشايست‌ترين شيوه‌ها استفاده کرد تا روحاني را تخريب کند. روحاني در مناظره نخست به اين دليل رنجيده خاطر شد که باور نمي‌کرد قاليباف تا اين حد حاضر باشد اخلاق را زير پا بگذارد. اشتباه قاليباف اين بود که فکر نمي‌کرد اين رويکرد او نتيجه عکس داشته باشد. زيرا پس از همان مناظره نخست، بسياري از کساني که شايد تمايلي به روحاني نداشتند، از رفتار او مکدر شده و دريافتند که او هيچ حد و مرزي براي رفتارهاي سياسي خود قائل نيست.  اکنون اين پرسش مطرح است که کناره‌گيري قاليباف چه تاثيري بر سبد آراي روحاني و رئيسي خواهد گذاشت؟ واقعيت اين است که بسياري از کساني که تا ديروز مي‌خواستند رأي خود را به نام قاليباف به صندوق رأي بيندازند،‌ به سابقه اجرايي و توان مديريتي او توجه داشتند و نه سابقه اصولگرايي او. به عبارت ديگر، رأي سازماني اصولگرايان بخش بسيار اندکي از سبد آراي قاليباف را تشکيل مي‌داد. در اين دوره از انتخابات،‌ قاليباف هيچگاه گزينه آن دسته از ايرانياني نبود که در هر انتخابات آراي خود را به نام اصولگرايان به صندوق مي‌اندازند. گزينه بخش عمده‌اي از اين طيف، رئيسي است. اين سابقه 12 ساله قاليباف در شهرداري و آشنايي با مشکلات اجرايي و البته وعده‌هاي کلان او بود که توانست بود نظر طيفي از افراد واجد شرايط رأي دادن را به خود جلب کند. حال که شهردار تهران از رقابت‌هاي انتخابات کناره‌گيري کرده است، بخش عمده آراي او به سبد رأي حسن روحاني منتقل خواهد شد. به اين دليل روشن که سابقه اجرايي حسن روحاني، شفاف و روشن بوده و سابقه اجرايي و توانايي و کارآمدي او براي مردم اثبات شده است. به ويژه اينکه رئيسي اساسا سابقه اجرايي ندارد که بخواهد مورد ارزيابي و داوري مردم قرار بگيرد. در اين شرايط،‌ طبيعي است آن دسته از کساني که به خاطر اصولگرا بودن قصد داشتند به قاليباف رأي بدهند،‌ به رئيسي رأي خواهند داد که البته اين دسته بخش کوچک‌تري از سبد رأي او را تشکيل مي‌دهند.

نکته ديگر در اين ميان، سوداي قاليباف يا نزديکان او براي پوشيدن رداي معاون اولي دولت احتمالي ابراهيم رئيسي است. اين نکته‌اي است که از روزهاي نخست انتخابات نيز به آن اشاره مي‌شد. اما به نظر مي‌رسد قاليباف يا ياران نزديک او بايد اين خيال را از خود دور کنند. زيرا ستاد آقاي رئيسي مملو از احمدي‌نژادي‌ها و مديران و وزراي دولت‌هاي نهم و دهم است. اين چهره‌ها در همه سال‌هاي گذشته منتقد شهردار بوروکرات تهران بوده‌اند و هيچ گاه او را به عنوان يک اصولگراي ساده زيست و از جنس خود به رسميت نمي‌شناخته‌اند. از اين رو، همکاري احتمالي رئيسي با قاليباف را بايد نشدني دانست. به اين ترتيب، قاليباف با انصراف ديروز خود،‌ نه تنها رقابت دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري را باخت، بلکه در اخلاق نيز بازنده شد و در حوزه اجرايي نيز، انصراف او، در کمپين انتخاباتي رئيسي، آورده‌اي براي او نخواهد داشت.

 

*تحلیلگر مسائل سیاسی

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار