Live.rouhani96.ir | پخش زنده

ايستادگي «روحاني» در برابر زياده‌خواهي‌ها

فضل‌الله صلواتي*/ دولت دکتر روحاني در زمينه فرهنگي کارنامه خوبي دارد و در اين دوره، در دانشگاه و براي توسعه علمي کشور کارهاي مهمي انجام شد. البته انتظار ما بيشتر بود بويژه اينکه انتظار داشتيم در انتخاب روساي دانشگاه‌ها دقت بيشتري شود. متاسفانه در دولت احمدي‌نژاد سنت ناپسندي ايجاد شده بود و روساي دانشگاه‌ها از بالا انتخاب مي‌شدند که کار درستي نبود و در دولت روحاني تا اندازه‌اي به اين موضوع رسيدگي شد. يکي‌ديگر از گرفتاري‌ها، مسئله «بورسيه‌هاي غيرقانوني» بود که در دولت احمدي‌نژاد براي نورچشمي‌ها در نظر گرفته بودند ولي آقاي روحاني به خوبي ايستادگي کردند تا جلوي اقدامات غلط گرفته شود. متاسفانه هنوز هم برخي از دلواپسان در اين زمينه‌ها دخالت مي‌کنند و مزاحمت‌هايي به وجود مي‌آورند ولي دولت روحاني تا جايي که توانسته در مقابل آنها خوب ايستاده است. به طور کلي، چهار سالي که آقاي دکتر روحاني رياست‌جمهوري را برعهده داشت، نسبت به هشت‌سالي که دولت احمدي‌نژاد بر سر کار بود قابل مقايسه نيست. در آن هشت سال محدوديت‌ها و فشارهايي وجود داشت، مخصوصاً گروه‌هاي خودسري وجود داشتند که براي جلسات و سخنراني‌ها مزاحمت ايجاد مي‌کردند ولي در دوره رياست‌جمهوري آقاي روحاني خبري از آنها نبود و انديشمندان و صاحبنظران مي‌توانستند در شرايط بهتري اظهارنظر کنند. براي روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در آن هشت سال محدوديت‌هايي وجود داشت اما در دوره آقاي روحاني اين محدوديت‌ها کاهش يافت. روزنامه‌نگاران بايد آزاد باشند تا بتوانند مردم را آگاه کنند، و انتظار ما اين است که فضاي کار براي روزنامه‌نگاران بهتر باشد که اميدواريم با جديت آقاي روحاني محدوديت‌ها کمتر و کمتر شوند. اگر مردم بدون سانسور بتوانند نظرات و عقايد خودشان را مطرح کنند، جامعه نشاط بيشتري خواهد داشت. اما در اين سال‌ها بعضي از دلواپسان کارشکني‌هايي انجام مي‌دادند و جلوي کار حرفه‌اي روزنامه‌نگاران را مي‌گرفتند. البته مردم آگاه هستند و چنانکه ديديم در انتخابات مجلس بويژه در شهر تهران، تيزبيني خودشان را ثابت کردند. به نظر من، دوره آقاي روحاني در مجموع دوره خوب و موفقي براي کشور بود مخصوصاً اينکه ايشان از حمايت مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و رئيس دولت اصلاحات برخوردار بود و همين حمايت‌ها در پيروزي ايشان موثر بود. من اميدوارم که آقاي روحاني در اين دوره هم با موفقيت کامل پيروز شوند و به کار خودشان در خدمت به کشور ادامه دهند.

 

* استاد دانشگاه

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار