Live.rouhani96.ir | پخش زنده

پوران درخشنده:

در دولت روحانی فضا برای کار هنری باز شد

 

پوران درخشنده، ‌نویسنده و کارگردان مستقل سینمای ایران ‌معتقد است که دولت دکتر حسن روحانی طی چهار سال گذشته کشور را در مسیر درستی هدایت کرده است. نخستین کارگردان زن سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به صراحت اعلام کرد که «من در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به دکتر روحانی رای می دهم». کارگردان فیلم موفق « هیس دخترها فریاد نمی زنند » در این باره دلایل خود را برشمرد و استدلال کرد که راهی که کشور در پیش گرفته درست است، ‌قابل برگشت نیست و  برای منافع ملی ناچاریم  این مسیر را ادامه دهیم.

 

خانم درخشنده! دلیلتان برای رای دادن به دکتر حسن روحانی چیست؟

 

در این مورد دلایل متعددی دارد. به نظرم در دولت ایشان فرصت های خوبی در همه بخش ها ایجاد شد که امیدوارم با تداوم حضور آقای روحانی در کسوت رییس جمهور در چهار سال آینده این حرکت های مثبت ادامه یابد تا نتیجه نهایی حاصل شود.

مهم ترین مساله این است که ایشان آزاد اندیش هستند. سیطره آزاداندیشی در کشور و به خصوص در عرصه فرهنگ و هنر لازم و ضروری است. خوشبختانه در دولت تدبیر و امید شرایطی برای سینماگران فراهم شد که راحت تر فیلم بسازند  که در قیاس با  فضای بسته گذشته ‌حرکتی امیدبخش و رو به جلو بود. در حالی که پیش از این اختلافات و تشتت زیادی وجود داشت که بر پیکره فرهنگ و هنر ضربات زیادی وارد کرد. شان و منزلت هنرمندان نادیده گرفته می شد و از هنرمندان توقع هنر سفارشی داشتند. اما با حضور پرشور مردم در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، آقای دکتر روحانی رییس جمهور شدند و به تبع آن هنرمندان از لاک خود بیرون آمدند و فضا را برای کار کردن مناسب دیدند. در دولت تدبیر و امید سینمای اجتماعی رشد بیشتری کرد. جوانان وارد عرصه فیلمسازی شدند. فیلم ها  از اکران و فروش بهتری برخوردار شدند. مخاطبان با سینما آشتی کردند. فروش و آمار استقبال تماشاگران نشان داد که  سینما حرکت رو به  رشدی دارد. اما اين نكته را هم متذكر شوم كه هنوز مشكلات زياد است. در زمينه هاي مختلف در كشور بايد آسيب شناسي كرد و براي رفع معضلات كارهاي اساسي انجام داد. ولي با وجود نقایصی که همچنان وجود دارد صلاح كشور در اين است كه به بهترين گزينه رأي دهيم.  فکر می کنم که  آقای روحانی در این مدت کارنامه پرباری داشتند و بهتر است روندی كه شروع كردند را ادامه دهند تا نهالی که کاشته شده، رشد کند و میوه دهد.

 

حضور پرشور هنرمندان در صحنه انتخابات و تشویق مردم به رای دادن چه تاثیری بر سرنوشت انتخابات دارد؟

 

به نظرم همیشه هنرمندان در کنار مردم بوده و هستند. چون آنها همیشه تلاش می کنند به نفع مردم عمل کنند. خوشبختانه مردم این نکته را درک می کنند. هنرمندان واقعی در پی منفعت مردم عمل می کنند. وقتی  هنرمندی به سمت موضوعی کشیده می شود، مردم به او اعتماد می کنند. همین اعتماد دو طرفه باعث می شود که مردم و هنرمندان در کنار هم باشند و حرکت مثبتی را در جامعه به وجود بیاورند. دلیل اصلی آن، ‌این است که ایران، کشور همه ماست. هویتمان برای ما اهمیت دارد. فرهنگ برای همه ما مهم است. آرامش در کشور مهم و ضروری است. پس برای به دست آوردن چنین فضایی لازم است ملت ایران حرکتی پرشوری  ایجاد کنند که هم به نفع ملت است و هم کشور. به نظرم زیباتر از این اتفاق وجود ندارد. بنابراین دراین شرایط حساس و سرنوشت ساز هرنوع بی تفاوتی، حرکت ضد مردمی تلقی می شود. هنرمندان نباید بی تفاوت باشند و بهتر است از مردم بخواهند در سرنوشت خودشان سهیم باشند و نگذارند وارد مسیری شویم که بعدها افسوسش را بخوریم. مهم این است که  همگی دست در دست ایران بهتر را بسازیم و این حاصل نمی شود جز با مشارکت فعال در انتخابات ریاست جمهوری.

 

 

واقعیت این است که شما همواره  درفیلم هایتان به آسیب های اجتماعی توجه کرده اید،‌ فکر می کنید آن کسانی که هنوز به نتیجه نرسیده اند، ‌چه باید کنند ؟

 

آن چیزی که اهمیت دارد، منفعت فردی نیست ‌بلکه صلاحیت کشور است. من در دولت گذشته فیلم ساختم. اما شرایط فعلی من مهم نیست. بلکه منفعت جمع اهمیت دارد. باید مصلحت ملت و کشور را در نظر گرفت. ما باید به کسی رای دهیم که کشور را به سمت تحریم و انزوای بین المللی سوق ندهد. آرامش کشور برایش مهم باشد. دست مفاسد اقتصادی را کوتاه کند. به نخبگان و کارشناسان میدان دهد. الان همه من ها باید ما بشود و به یک نقطه مشترک فکر کنیم که همان سرافرازی ایران عزیز است. حتما خوب می دانید که من عضو هیچ حزب یا گروهی سیاسی نیستم. من مستقل هستم و قصد یارکشی های جناحی ندارم. من فقط واقعیات جامعه و تفاوت ها را می بینیم. ما الان در برهه خاص قرار داریم. اگر  اشتباه انتخاب کنیم، ‌دیگر فرصت جبران وجود ندارد. پس ناچاریم درست ترین مسیر را انتخاب کنیم. من به عنوان یک شهروند سعی می کنم نگاه کلان تری داشته باشم و دیگر فقط به خودم فکر نکنم. مثلا یکی از دستاوردهای کلیدی و بسیار مهم دولت آقای روحانی، توافق هسته ای است که اگر حاصل نمی شد معلوم نبود کشورمان در چه مسیری سقوط می کرد. اگر نبود،‌ تحریم ها کمر ملت را می شکست. من شخصا تحمل ندارم سختی مردم عزیزم را ببینم. پس باید منطقی و عاقلانه رفتار کرد. احساسات را باید کنار گذاشت. باید جزییات و ظرافت ها را دید. با این نگاه در کلیت دستاورد دولت تدبیر و امید رضایت بخش است. پس بهتر است این حرکت تداوم پیدا کند.

 

 

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار