Live.rouhani96.ir | پخش زنده

تهیه کننده و کارگردان سینما:

روحانی مقابل تهدید برای تحدید شبکه های اجتماعی مقاومت کرد

مهرداد فرید، ‌روزنامه نگار سابق و تهیه کننده و کارگردان فعلی، ‌معتقد است که باید به دکتر حسن روحانی رای داد. او دلایل خود را برشمرد.

 

آقای فرید! چرا به دکتر روحانی رای می دهید؟

 

در این مورد دلایل متعددی وجود دارد. من فکر می کنم با شرایط بسیار دشوار کشور و با توجه به اینکه حوزه اختیارات قوه مجریه محدود است، دولت روحانی نمره قبولی گرفته است. معتقدم در قیاس با کارنامه ۴۰ ساله کاندیداهایی که با ایشان رقابت می کنند، آقای روحانی کارنامه کاملتر و درخشان تری دارد. به همین دلیل من هیچ تردیدی ندارم که باید به ایشان رای دهم. عملکرد ایشان در چهار سال گذشته بسیار گسترده است. اول این که به اتکای رای مردم واقعا سایه شوم  جنگ را از سر این کشور دور کرد. حتما یادتان هست که سالهای ۹۱ و ۹۲ کشور در شرایط بحرانی قرار گرفته بود و تمامی جهان به اجماع بین المللی علیه ایران رسیده بود. به طوری که نزدیک بود شرایط نفت در برابر غذا نظیر شرایط سال های آخر عمر صدام در عراق برای ما بوجود بیاید! با روی کار آمدن آقای روحانی، سیاست تنش زدایی در پیش گرفته شد و ایران توانست از شرایط سخت شبیه جنگ نجات پیدا کند. حالا روحانی توانسته اجماع جهانی علیه ایران را به هم بزند که این دستاورد کمی نیست.

دومین دستاورد مهم ایشان در زمینه اقتصاد بود. عملکرد اصلی ایشان این بود که تورم بالای ۴۰ درصد را به زیر ده درصد رساند. رشد اقتصادی حدود منفی شش درصد را به حدود مثبت شش درصد رساند که در شرایط بحرانی که ما داشتیم دستاورد معجزه واری در عالم اقتصاد محسوب می شود.

همین طور تا حدودی توانست دست مفسدین  اقتصادی را کوتاه کند که به نظرم در این مورد هم موفق بودند. به عنوان مثال وقتی مسئله حقوق های نجومی پیش آمد نه تنها انکار نکرد، بلکه توانست درصد بزرگی از حقوق را به صندوق دولت برگرداند و برخی را برکنار کند. برخلاف دو دولت احمدی نژاد که همیشه منکر اختلاس بود، نه پنهان کاری کرد و نه انکار بلکه در مقابل اراده مردم، پاسخگو شد.

سومین عملکرد مثبت ایشان تامین کردن سلامت مردم بود. در بحث «طرح تحول  سلامت»  توانست حدود یازده میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار دهد. با توجه به تورم سالانه قیمت درمان بیماریها منطقا باید بالا میرفت اما در دولت ایشان هزینه های درمان سیر نزولی پیدا کرد. به عنوان مثال بیمارانی که تنگی رگ قلب داشتند و باید در رگشان فنر میگذاشتند حداقل باید  4 و نیم میلیون تومان هزینه می کردند. اما با «طرح تحول سلامت» این رقم به حدود یک و نیم میلیون تومان رسید. در دولت های احمدی نژاد به خاطر بی توجهی به محیط زیست سونامی سرطان و سکته مردم را آزرد. هوای آلوده از طریق بنزین های غیر استاندارد در ریه های مردم می میرفت. آمار مرگ و میر به خصوص در شهرهای بزرگ افزایش پیدا کرده بود. دولتی که با عملکرد غلط خود باعث  فراگیری مریضی های سخت بین مردمش می شود،  قاعدتا باید در زمینه بیمه و درمان و دارو جلودار و پیشقدم باشد و هزینه های درمان را کاهش بدهد. اما برعکس در دولت احمدی نژاد قیمت دارو و درمان سیر صعودی داشت! اما دولت یازدهم در هر  دو جهت موفق عمل کرد. هم در بهبود شرایط زیست موفق بود و هم هزینه درمان بیماری ها را کاهش داد.

 

به نظر شما آقای روحانی در حوزه  سیاست و مسایل بین المللی چه دستاوردی داشت؟‌

 

در واکنش به موج تروریسم و اسلام گرایی افراطی، در جهان موج اسلام ستیزی و اسلام هراسی به پا شده است. در اکثر کشورها می شود خیزش به سمت بنیادگرایی از نوع نژاد پرستانه و ناسیونالیسم را دید. ظهور کسی مثل ترامپ در آمریکا،  یکی از مصادیق جهت گیری به سمت بنیادگرایی نژادپرستانه است. خروج انگلستان از اتحادیه اروپا یا پیدا شدن شخصی مانند لوپن در جمهوری فرانسه، بیانگر رشد جریان بنیادگرایی در دنیاست! به نظرم  دولت روحانی و وزیر امور خارجه ایشان در این خصوص هشیار عمل کرده اند. برای این که ایران از این وضعیت  مصون بماند بیش از همیشه ما نیاز داریم که رییس جمهوری عاقل و معتدل داشته باشیم. در میان کاندیداهایی که رقابت می کنند آقای روحانی معتدل ترین آنها ست. گواه این مدعا سوابق ایشان است که نشان می دهد به  موضوع دیپلماسی و تعامل با کشورهای دیگر آشناست. مردم ایران نباید چنین فرصتی را از دست بدهند و نباید مهار کشورشان را به دست بی تجربه ها و افراطیون بدهند.

وگرنه دوباره کشور به ورطه تنش با دنیا کشانده می شود.

 

آیا دولت روحانی در زمینه فرهنگی موفق بود؟ 

 

بزرگترین دستاورد فرهنگی دولت روحانی گسترش اینترنت در کشور و حتی روستاها با سرعت بالاست. دسترسی مردم به اطلاعات موجود در شبکه جهانی اینترنت با سرعت بالا، حتی می تواند موجب تحول فرهنگی شود. هر چقدر فضا بسته تر و فاصله بین ایران و خارج از کشور بیشتر شود،‌ افکار مردم منقبض تر می شود و به همان میزان ایران از جریان فرهنگ و تمدن جهانی دور می افتد.  من فکر می کنم بزرگ ترین خدمت آقای روحانی گسترش اینترنت بوده است. هر چند در شرایط فعلی ایران هنوز در سرعت اینترنت عقب است. اما در دولت آقای احمدی نژاد  اینترنت روز به روز محدود تر می شد. عملکرد دولت روحانی در قیاس با احمدی نژاد شبیه معجزه بود. گسترش اینترنت در ایران تبعات فرهنگی زیادی هم داشته است. از جمله استفاده از شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام و ترویج آن بین آحاد مردم تا 25 میلیون نفر بوده است. این یعنی معجزه. این یعنی خروج انحصار حکومت در رسانه! این یعنی یک گام بلند رو به جلو در موج سوم تمدن بشری. شبکه های اجتماعی منجر به عبور مردم از رسانه های چاپی و کاغذی می شود و حتی سرانه مطالعه را افزایش می دهد که می توان از آن به عنوان تحول فرهنگی بی نظیر یاد کرد. ممکن است این موضوع آفاتی هم داشته باشد، اما محاسنش بر آفاتش می چربد. ممکن است خبرهای زرد در تلگرام و یا اینستاگرام وجود داشته باشد. این ها همیشه بوده، قبل از این هم  حتی در شکل و شمایل رسانه های چاپی هم وجود داشته. اما فواید آن، آن قدر زیاد است که می شود آفات آن را نادیده گرفت. خوشبختانه دولت آقای روحانی در مقابل تهدید برای تحدید شبکه های اجتماعی مقاومت کرده و تا امروز توانسته تا حدی موفق باشد. در صورتی که اگر در آینده ما آقای روحانی را به عنوان رییس جمهور نداشته باشیم، گمان نمی کنم که  بتوانند در مقابل فشارها برای محدود کردن شبکه  های اجتماعی  مقاومت کنند و حتی ممکن است از باعثان و بانیان مسدود کردن اینترنت باشند.

در دولت روحانی ما در زمینه محصولات فرهنگی  مثل سینما هم رشد  نسبی داشتیم. تماشاگران استقبال خیلی بهتری نسبت به سال های  قبل  از فیلم های سینمایی از خودشان نشان دادند. هر چند این استقبال ها هنوز ما را به استانداردهای جهانی نرسانده ولی  وضعیت ما را نسبت به سال  های قبل 4 تا 5 برابر بهتر کرده است. در زمینه تئاتر هم همین طور. الان بخش خصوصی در تئاتر فعالتر شده و گروه های تئاتری زیادی فعال شده اند. مردم هم خوب استقبال می کنند. در زمینه ترویج موسیقی و  برگزاری کنسرت هم عملکرد موفقی داشته اند. به طوری که گفته می شود درآمد حاصل از برگزاری کنسرت در قیاس با درآمد سینما بسیار بیشتر است. سال 1395اگر سینما حدود 160 میلیارد درآمد داشته، برگزاری کنسرت ها حدود 250 میلیارد تومان برای موزیسین ها و خواننده های ترانه درآمد داشته که این می تواند جزو دستاوردهای دولت آقای روحانی تلقی شود.

دولت یازدهم در مقابل بد اخلاقی های گروههای فشار، مقاومت کرده و توانسته کاری کند که در شهرهای بزرگ، باستثنای خراسان رضوی، کنسرت برگزار شود و مردم از این پدیده استقبال کنند.

در زمینه نشر کتاب هم در این چهار سال کتاب هایی مجوز گرفته اند که قبلا امکان انتشارشان وجود نداشت.

 

از اتفاقات فرهنگی دیگر باز شدن خانه سینما بود. نهادهای مدنی و اصناف سینمایی دراین دوره توانستند دوباره در دفاترشان فعالیتشان را از سر بگیرند. دولت هم در این چهار سال بسیاری از امور را به خود اصناف واگذار کرد.

دیجیتالی شدن تولید و نمایش سینمای ایران به طور کامل در دولت آقای روحانی صورت گرفت. اتفاق رویایی که ما سال ها پیش در ذهن داشتیم، این رویا در این دوره محقق شد. دیجیتالی شدن گیشه هم تا چند ماه آینده انشالله محقق می شود و صاحبان فیلم ها درباره درآمدشان و سرنوشتشان به خصوص در شهرستانها دیگر با شفافیت کامل مواجه خواهند شد. البته در زمینه سینما بعضی کارهایی که باید انجام می شد، انجام نشد! که  با ادامه  حضور آقای روحانی در کابینه دوازدهم،  امیدواریم آن کارهای روی زمین مانده  در عرصه صنایع شنیداری و دیداری هم انجام شود. مثل قاچاق فیلم ها و نمایش غیر قانونی آنها  در هتل ها، قطارها و هواپیماها و ماهواره های فارسی زبان که هنوز جلوی شان گرفته نشده و متاسفانه با آن برخورد قانونی قاطع صورت نگرفته است.

 

حضور پرشور هنرمندان در صحنه انتخابات و تشویق مردم به رای دادن چه تاثیری بر سرنوشت انتخابات دارد ؟

در 15 سال اخیر تجربه به ما نشان داد که هر زمان مردم با صندوق های رای قهر کرده اند، کسانی قدرت را در دست گرفته اند که کشور را به بحران رسانده اند. اما هر زمان که مردم در انتخابات مشارکت پیدا کرده اند، اصلاح طلبان و اعتدالیون به قدرت رسیده اند و توانسته اند کشور را از بحران خارج کنند و رونق در عرصه های مختلف چه اقتصادی و چه فرهنگی، اجتماعی و حتی ورزشی بوجود بیاورند. به همین دلیل مردم بایستی درانتخابات حضور جدی داشته باشند و مطمئن باشند که رایشان در سرنوشت کشورشان تاثیرگذار است. هنرمندان به عنوان یکی از گروههای مرجع باید مردم را به حضور بیشتر و رای به کاندیدای اصلح ترغیب کنند. این مهمترین رسالت روشنفکری هنرمندان است.

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار