Live.rouhani96.ir | پخش زنده

فاطمه هاشمي در گفت‌و گو با «آرمان ملي»:

با تحريمي‌ها چهره ‌به چهره صحبت کنيم

فاطمه هاشمي، فرزند ارشد آيت‌الله هاشمي معتقد است كه لحظه‌ايي را نبايد براي تشويق مردم به رأي دادن را از دست داد. داخل حرم با مردمي كه به زيارت آمده‌اند حرف مي‌‌زند و از آنها مي‌‌خواهد به عقلانيت و تدبير رأي بدهند. بعد از پايان سفر از فاطمه هاشمي مي‌‌پرسم نظرت راجع به مشهد چه بود؟ با خنده مي‌‌گويد: «مشهد در مشت آقاي روحاني است.» وي در گفتگو با آرمان ملي به سوالات پاسخ داد.

برخي از وعده‌هاي نامزدها در مناظره ها دور از ذهن بود و با واقعيت امروز مطابقت ندارد.آيا اين دور از ذهن بودن به ضعف عملكرد دولت در اين چهار ساله بر مي‌‌گردد؟

اينکه بگوييم وعده‌هاي دور از ذهن به ضعف عملکرد دولت برمي گردد اشتباه است. نگاه کنيد چه کساني امروز در مقابل آقاي روحاني قرار گرفته‌اند؟ امروز کساني وعده‌هاي نجومي و غيرکارشناسي به مردم مي‌‌دهند که نه تنها در مسئوليت فعلي‌شان اقبال و موفقيتي نداشتند، بلکه باعث خرابي و ويراني هم شده‌اند. بايد به اين عده گفت چطور با تهمت و دروغ مي‌‌خواهي رئيس‌جمهوري اين کشور اسلامي شوي.

علت رواج وعده‌هاي انتخاباتي غير عملي چيست؟

بي اخلاقي و عدم آگاهي و تخصص در کار مديريت نتيجه‌اش مي‌‌شود وعده‌هاي انتخاباتي که فقط براي عوام‌فريبي به درد مي‌‌خورد نه اداره کشور طبق اصول و قانون.

به نظرتان اين وعده‌ها مي‌‌تواند در جذب آراي مردم هم تاثيري داشته باشد؟

من اينجا يک خاطره از پدر برايتان مي‌‌گويم. يادم است وقتي در خانه صحبت از دولت آينده (دولت دوازدهم) مي‌شد، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مي‌‌گفتند مطمئن هستم مردم ايران با شعور سياسي‌اي که پيدا کرده‌اند روحاني را تنها نخواهند گذاشت. آيت‌الله هاشمي به خوبي از شعور سياسي مردم آگاهي داشتند. پدر مي‌‌دانست که امروز مردم راه را پيدا کرده‌اند و ديگر کسي نمي‌تواند با شعارهاي عوام‌فريبانه روي رأي و نظرشان تاثير بگذارد.  در اين سفر به چندين روستا سرزدم و در گفت‌و‌گو با آنها متوجه شدم مردمي که در دل روستاها زندگي مي‌‌کنند از انتخابات و حمايت از دولت روحاني، تحليل جوانان دانشگاهي را داشتند. اين روستاييان مي‌‌گفتند کسي که به ما 45 هزار تومان يارانه داد هزينه‌هاي ما را به 300 هزار تومان رساند و آن کسي که مي‌‌گويد 200 هزار تومان يارانه مي‌‌دهد مي‌‌خواهد هزينه ما را به دو ميليون تومان افزايش دهد. اين تفکر براي پيرمردي که در دل روستا زندگي مي‌‌کند و به رغم اينکه رسانه ملي ما واقعيت‌ها را به مردم نشان نمي‌دهد، ستودني است و نشان مي‌‌دهد، ملت ايران آگاهند و در چنين شرايطي قشر تحصيلکرده وظيفه سنگيني دارند و بايد آينده خود را بسازند.

جاي آيت‌الله هاشمي اين روزها خيلي خالي است. آيا در خصوص انتخابات 96 با پدر صحبتي در منزل مي‌شد؟

زماني که با مرحوم پدرم در مورد آقاي روحاني صحبت مي‌‌کرديم، گفتم که شما در دوران بسيار سختي مسئوليت کشور را برعهده گرفتيد. پدرم پاسخ داد: «اکنون وضعيت آقاي روحاني سخت‌تر است، زيرا در آن دوران مي‌ان تمام دستگاه‌ها همدلي وجود داشت و اين اتفاق نظر مي‌ان مجلس، صدا و سيما، دولت و تمام نهادهاي نظام وجود داشت که در کشور سازندگي انجام شود، اما امروز همه به‌دنبال تخريب روحاني هستند؛ همچنين دنبال اين هستند که به روحاني اجازه ندهند در جهت منافع ملي به موفقيت برسد. پس کار براي روحاني سخت است.»   امروز وظيفه‌اي که ما در مقابل آقاي روحاني و سرنوشت کشور داريم، اين است که از آقاي روحاني حمايت کنيم و با يکايک افرادي که مايل به مشارکت در انتخابات 29 ارديبهشت نيستند، چهره به چهره صحبت کنيم تا پاي
صندوق‌هاي رأي بيايند.

منتقدان دولت با استناد به نظرسنجي‌هايي  که منابع آن مشخص نيستند، معتقدند که احتمال موفقيت حسن روحاني در انتخابات سال 96 بسيار کم است؛ ارزيابي شما نسبت به اين اظهارات، نظرسنجي‌ها و انتشار آنها چيست؟آيا دولت روحاني يک دولت يک دوره‌اي خواهد بود؟

يک عده که پروژه وعده‌هاي غير منطقي و تخريب‌هايشان در مناظره شکست خورده امروز به دنبال اين هستند که تا انتشار شايعه‌ها مردم را دلسرد و دلزده کنند.

طبق آخرين آمارسنجي‌هاي مختلف حمايت از روحاني از هفته گذشته با 53 درصد شروع و امروز به 65 درصد رسيده است، البته نبايد به اين قانع باشيم و بايد رأي بيشتري براي روحاني داشته باشيم. چون معتقديم که هر چه سبد رأي روحاني سنگين‌تر باشد به همان اندازه با پشتوانه رأي قوي مردم مي‌‌تواند کارهاي بزرگتري انجام دهد. هم اکنون مردم از امنيت نسبي برخوردارند، بايد قدر اين فرصت را بدانيم و نگذاريم دوباره سال 84 تکرار شود چون انتخابات سال 84 ما را بيش از 50 سال عقب برد. نظام جمهوري اسلامي ايران با داشتن امکانات و ثروت طبيعي نياز به مديراني دارد که بتوانند از امکانات کشور براي توسعه استفاده کنند زيرا ايران بايد در دنيا الگو باشد.

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار