Live.rouhani96.ir | پخش زنده

عمادالدين باقي در گفت‌وگو با «آرمان ملي»:

روحاني برخلاف رقبايش به حقوق بشر پايبند است

عماد‌الدين باقي روشنفکر و پژوهشگري است که سال‌ها بر اين اعتقاد بوده که به عنوان کنشگر حقوق بشر نبايد کار سياسي انجام داد و بر عهد خود پايبند بوده است. اما باقي به «آرمان ملي» مي گويد حمايت از آقاي روحاني قضيه متفاوت است.

 

 در هفته پاياني تبليغات و در آستانه انتخابات قرار داريم و حاميان کانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري به تبليغ کانديداي مورد حمايت خود مي‌پردازند. دلايل شما به عنوان يک روشنفکر ديني براي رأي دادن به آقاي روحاني چيست؟

اصل مرزبندي سياست و حقوق بشر نمي‌تواند بدون واقع نگري دنبال شود. در شرايطي که رقباي اصلي روحاني اگر نگويم دشمن حقوق بشر، دست‌کم مي‌توان گفت حقوق بشر را قبول ندارند و کارنامه يکي از آنها در تضاد با حقوق بشر است و همراهان و حاميانشان پيام مهمي براي آينده کشور دارد، در مقابل، روحاني تنها نامزدي است که در گذشته‌هاي دورتر هرچه بوده اما امروزه حقوق بشر به همان مفهوم جهاني‌اش را قبول دارد و خوفناک آنان هستند که هنوز تغيير نکرده و در گذشته درجا زده‌اند. بنابراين وظيفه دارم به روحاني رأي دهم هرچند مي‌دانم او در عمل فقط در محدوده قوه مجريه اختيار دارد و قادر به تحقق وعده حقوق شهروندي در همه زمينه‌ها نيست. ‌به دليل تغييرات فرهنگي عميقي که رخ داده و اصولگرايان چشم روي آن بسته‌اند، روحاني به سليقه عموم نزديک‌تر است به ويژه در شرايطي که برخي از مسئولان ديگر و اصولگرايان شاخص، پيوسته به بهانه غربي بودن حقوق بشر و توطئه‌انگاري به اين مفهوم حمله مي‌کنند، يا صريحا مي‌گويند حقوق بشر را مفهوما و مصداقا قبول ندارند، يا به آن آنقدر استثنا و تبصره مي‌زنند که از حيز انتفاع ساقط شود و يا نسبت به واکنش‌هاي جهاني بي‌تفاوت‌اند و به شدت اسير روحيه قيم‌مآبي هستند و حق تعيين سرنوشت را به معناي دقيق کلمه برنمي‌تابند. پس شرط اصلي ما التزام روحاني در دور دوم
به حقوق بشر است.

 حقوق بشري که روحاني را در آن موفق مي‌دانيد شامل چيست؟

حقوق بشر شامل حق مسکن، دستمزد عادلانه، بهداشت و آموزش و اوقات فراغت تا آزادي بيان و عدالت قضايي و غيره است.

 به نظر شما مهم‌ترين دستاورد آقاي روحاني به غير از التزامشان به حقوق بشر چيست که ايشان را نسبت به ديگر رقبا برتر کرده است؟

شاهکار حسن روحاني اين بود که نه‌تنها تحريم را لغو کرد بلکه در تاريخ ديپلماسي سابقه نداشته کشوري که زير بند هفت منشور رفته بتواند بي‌درنگ با امضاي يک قرارداد از زير بند هفت منشور خارج شود. ايران بدون تکرار سرنوشت همه کشورهايي که دو دهه و يا بيشتر طول کشيد و رنج بردند تا از آن خارج شود با تدبير تيم روحاني به اين کار کامياب شد و در حال حاضر همه تحريم‌هاي هسته‌اي از نظر قانوني توسط شوراي امنيت لغو شده‌اند. جامعه بين‌المللي نيز او را کم و بيش قبول دارد و هيچ منعي براي معامله با ايران نيست اما عمده شرکت‌ها و دولت‌ها به دليل رفتارهاي خارج از اراده دولت هنوز حاضر نيستند وارد معاملات بزرگ با ايران بشوند. پر‌واضح است که وقتي شخصي از جناح اصولگرا که به دشمني با اعتدال روحاني شهره است روي کار بيايد اين وضع وخيم‌تر خواهد شد. اکنون تحريم‌هاي جديد با مستمسک حقوق بشر وضع مي‌شوند و در شرايطي که نامزدهاي اصولگرا رسما دشمني خود را با پارادايم جهاني حقوق بشر اعلام کرده‌اند، روند ايزوله کردن ايران و تشديد مشکلات اقتصادي تشديد خواهد شد و اقتصاد مقاومتي هم بدون پول و سرمايه‌گذاري و فناوري که مستلزم ارتباط علمي با جهان است فرجامي نخواهد داشت. اکنون به خاطر مسائل حقوق بشري حتي براي برخي دانشجويان ايراني به استناد نگراني‌هاي امنيتي ويزا صادر نمي‌شود. يک دانشجوي ايراني فارغ‌التحصيل کارشناسي‌‌ ارشد رشته فناوري اطلاعات از دانشگاه صنعتي شريف در سال 2012 پذيرش ادامه تحصيل در مقطع دکترا را از دانشگاه صنعتي دارمشتات آلمان در رشته امنيت سيستم‌هاي تلفن همراه کسب کرد؛ اما سفارت آلمان در تهران حاضر به صدور ويزا براي وي نشد. طبعا با روي کار آمدن افرادي که نه کارنامه مطلوبي از نظر حقوق بشري دارند و نه حتي حقوق بشر به معناي متعارف جهاني‌اش را پذيرفته‌اند بلکه در تضاد با آن هم سخن گفته يا عمل کرده‌اند شرايط بين‌المللي و به تبع ان شرايط اقتصادي وخيم‌تر خواهد شد نامزدي برخي افراد نيز براي ما تحقير‌آميز است و من براي رهايي از اين احساس به روحاني رأي مي‌دهم.

 

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار