Live.rouhani96.ir | پخش زنده

فيض‌الله عرب‌سرخي در گفت‌وگو با آرمان ملي:

زوج روحاني- جهانگيري برنده مناظره‌ها بودند

آرمان ملي: رقابت کانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم در حالي به هفته پاياني خود رسيده که برخي از نامزدها با زير سؤال بردن دستاوردهاي دولت يازدهم از يک سوي و ارائه‌ وعده‌هاي بزرگ بدون پشتوانه اقتصادي از سوي ديگر، سعي دارند گوي‌سبقت را از ديگران بربايند. فيض‌الله عرب‌سرخي فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «آرمان ملي» معتقد است وعده‌هايي از قبيل يارانه‌هاي آنچناني بدون اعلام محل تامين منبع آن و ايجاد اشتغال پنج، شش ميليوني كه با هدف جلب رأي داده مي‌شود نشان از تلاش براي كسب قدرت به هر قيمت است كه طبعا مورد تاييد و قبول هيچ كارشناس اقتصادي‌اي قرار نگرفته است.

 

چرا اصلاح‌طلبان معتقدند دولت فعلي بايد در دور دوم هم تداوم يابد؟

بدون شك تغيير دولت‌ها در صورتي كه همراه با تغيير جهت‌گيري‌هاي سياسي همراه باشد بر تداوم سياست‌ها و برخي طرح‌ها اثرگذار خواهد بود اما تاثير عمده  در سياست‌ها و راهبردها تجلي خواهد كرد و عمدتا طرح‌هاي اولويت‌دار روند كند‌تري پيدا خواهد كرد. بنابراين حتما تغيير سياست‌ها مي‌تواند منشاء هزينه‌هاي جبران‌ناپذير باشد. نگاهي به تغيير سياست‌هايي كه در دوره دولت‌هاي نهم و دهم اتفاق افتاد گواه روشني بر اين مدعاست.

مناظره سوم هم برگزار شد. در بين کانديداهاي موجود در انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم کدام گزينه‌ها مي‌توانند همان سياست‌ها را دنبال کنند؟

در ميان كانديداهاي موجود زوج روحاني‌-‌جهانگيري مناسب‌ترين گزينه در ميان نامزدها بوده و برنده مناظره‌ها بودند.

گزينه‌هاي ديگر چطور؟ فکر مي‌کنيد آنها وضعيت کشور را با تغييرات زيادي روبه‌رو مي‌کنند که نمي‌تواند تداوم تحولات مثبتي باشد که به آنها اشاره کرديد؟

مناظره‌ها و سخنراني‌هاي تبليغاتي نشان داد آقاي رئيسي فاقد شناخت مناسب از وضعيت عمومي كشور و بدون كمترين پشتوانه تجربي در اداره امور اجرايي است و آقاي قاليباف تمام تجربه خود را در دوازده سال گذشته در اداره شهر تهران به كار گرفته و با هزينه‌كرد منابع شهر تهران و بدهي‌هاي بزرگي كه برجاي گذاشته اين غول عجيب و غريب و نامتوازن را پديد آورده  است كه حداكثر مي‌تواند كشور را به همين سرنوشت دچار كند؛ از سوي ديگر وعده‌هايي از قبيل يارانه‌هاي آنچناني بدون اعلام محل تامين منبع آن، ايجاد اشتغال پنج، شش ميليوني كه با هدف جلب راي داده مي‌شود نشان از تلاش براي كسب قدرت به هر قيمت است كه طبعا مورد تاييد و قبول هيچ كارشناس اقتصادي‌اي قرار نگرفته است.

به نظر شما مهم‌ترين دستاوردهاي دولت يازدهم در عرصه داخلي چه بوده است؟

با وجود اينكه دولت تمركز زيادي بر حل مسئله هسته‌اي داشت اما نبايد اين نكته را از نظر دور کرد كه حل مسئله هسته‌اي مي‌توانست و مي‌تواند بر كليه عرصه‌ها تاثير تعيين‌كننده‌اي داشته باشد. روابط ايران با مهم‌ترين كشورهاي جهان تحت تحريم‌هاي بين‌المللي قرار داشت و فعاليت‌هاي سياسي و اقتصادي كشور در عرصه بين‌المللي به‌شدت دچار محدوديت كرده و هزينه‌ها را به شكل سرسام‌آوري بالا برده بود، پرونده ايران در شوراي امنيت سازمان ملل ذيل بند هفت و به عنوان تهديد جهاني قرار گرفته بود و هيچ كشوري تا‌كنون بدون جنگ از اين شرايط خارج نشده بود، بنابراين ضرورت داشت تا با تدبير اين مسئله حل شود و كشور از اين چالش مهم خارج شود.

بنابراين با چنين رويکردي اگر بخواهيم دستاوردهاي داخلي دولت يازدهم در شرايط پس از مذاکرات هسته‌اي را در نظر بگيريم، فکر مي‌کنيد در کدام حوزه‌ها اين دستاوردها پررنگ‌تر بوده است؟

به نظر من عملكرد دولت در همه عرصه‌ها قابل توجه است، در عرصه اقتصادي اعم از بهبود شاخص‌هاي كلان همچون كنترل و كاهش تورم كه افتخارآميز است و در عرصه‌هاي نفت و گاز و كشاورزي عملکرد دولت درخشان است. خودكفايي در محصولي همچون گندم كه بزرگ‌ترين وارد‌كننده جهان بوديم و خود‌كفايي در  بنزينِ با‌كيفيت، كه قبلا وضعيت فاجعه‌باري در اين زمينه داشتيم براي كشور و ملت به‌شدت مهم و قابل اعتناست. مثبت شدن تراز تجاري كشور با توجه به كاهش قيمت نفت و افزايش صادرات غير‌نفتي كاملا چشمگير و حائز اعتناست. در عين حال تحولات سياسي و فرهنگي در داخل كشور كه تبلور آن را بايد در تغيير فضاي عمومي كشور و تخفيف فضاهاي امنيتي دانست، بسيار مهم و تاثير‌گذار بوده است.

 

 

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار