Live.rouhani96.ir | پخش زنده

رئیس ستاد اصولگرایان حامی روحانی:

روحاني به دوران بگم‌بگم‌ها پايان داد

رئيس ستاد اصولگرايان حامي حسن روحاني تاکيد کرد که روحاني با پايان دادن به دوران بگم‌بگم‌ها و پرده‌دري‌ها، اخلاق‌مداري را به کشور بازگرداند و اخلاق را سرلوحه کارش قرار داد. وي همچنين گفت که روحاني با شعار انتخاباتي‌اش درباره باز شدن فضاي سياسي کشور و بيان آزادانه انتقادات عمل کرد و با سعه صدر نسبت به انتقادات تند و تيز و بي‌رحمانه رسانه‌هاي منتقد رفتار کرد. مشروح گفت‌و‌گوي بهروز نعمتي نماينده تهران با روزنامه آرمان ملي را در زير مي‌خوانيد:

 شما از جمله نمايندگاني هستيد که تجربه کار کردن با دولت احمدي‌نژاد و دولت روحاني را در مجالس نهم و دهم داريد، آيا تفاوتي بين عملکرد اين دو رئيس‌جمهور به خصوص در تعامل با مجلس وجود دارد؟

عملکرد آقاي روحاني با دولت قبل قابل مقايسه نيست. ايشان فردي ديپلمات است که روابط بين مجلس و دولت را خوب مي‌فهمد پس اصلا نمي‌توان عملکردش را با دولت احمدي‌نژاد مقايسه کرد.

وضعيت قانون‌گريزي و عدم پايبندي به قانون در دولت قبلي به گونه‌اي بود که رئيس مجلس براي اجراي قوانين نه تنها تذکرات شفاهي مي‌داد که به صورت کتبي نيز نامه مي‌نوشت و خواستار اجراي قوانين مي‌شد اما بازهم دولت قبل از اجراي قانون سر باز مي‌زد؛ روندي بسيار وحشتناک که در هيچ دوره‌اي وجود نداشت.

نقطه قوت دولت يازدهم به خصوص شخص رئيس‌جمهور، حاکم شدن عقلانيت در دولت فعلي است که با همين رويکرد، لوايح تدوين شده و با مجلس براي بررسي طرح‌ها تعامل مي‌شود. اعضاي هيات دولت نيز در بررسي طرح‌ها و لوايح در کميسيون‌هاي تخصصي و يا صحن مجلس حضور مي‌يابند و نظرات و انتقادات بين آنها و نمايندگان تبادل مي‌شود، روندي که در نهايت منجر به تعامل خوب مجلس و دولت در امر قانونگذاري و نظارت شده است. مجلس دهم به هيچ وجه وقايع تلخ دولت گذشته را تجربه نکرده است.

يکي از وظايف دولت‌ها تدوين برنامه توسعه و بودجه سنواتي است، عملکرد دولت روحاني را در اين زمينه چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

دولت‌ها برنامه‌هاي توسعه و بودجه سنواتي را بر مبناي اولويت‌هاي کشور و توانمندي‌هاي خود تدوين مي‌کنند که اين رويکرد در دولت روحاني نيز وجود داشت با اين تفاوت که دولت روحاني علي‌رغم اينکه مخالف برنامه توسعه مصوب مجلس بود اما باز هم به دليل تاکيد مجلس بر لزوم تدوين جزييات براي برنامه ششم، پاي کار آمد و آقاي نوبخت و وزراي مربوطه نيز در جلسات حضور پيدا کردند؛ اين نشان از ميزان همدلي و همراهي بين مجلس و دولت و اعتقاد به قانون‌مداري است.

اهميت پايبندي به قانون را مي‌توان در بيانات مقام معظم رهبري به خصوص بيانات اخيرشان در جمع کارگران ديد که تاکيد کردند هر کسي در هر مقامي بايد مطيع و فرمان‌بر قانون باشد. خوشبختانه دولت فعلي و شخص رئيس‌جمهور از اين وجه کارنامه خوبي داشته است.

 نظر شما درباره ميزان پايبندي روحاني به اخلاق در مقايسه با احمدي‌نژاد چيست؟

آقاي روحاني فردي اخلاق‌مدار است که با نگه داشتن حرمت‌ها، بگم‌بگم و پرده‌دري نمي‌کند. ما يکشنبه سياه را گذرانديم که نتيجه آن ناراحتي مردم در آن مقطع و امتناع احمدي‌نژاد از توجه به توصيه رهبري مبني بر حضور پيدا نکردن در عرصه انتخابات بود. او اين بار هم سر ناسازگاري داشت و در انتخابات ثبت نام کرد.

از بي‌اخلاقي‌هاي  احمدي‌نژاد نمونه‌هاي متعددي همچون قهر و  11 روز خانه‌نشيني وجود دارد که هيچ کدام در شأن رئيس‌جمهور نبود. اتفاقاتي که نمونه‌هاي آن را در دولت روحاني نديديم. چون روند کاري روحاني تعامل بين قوا با در نظر گرفتن استقلال قوا است تا با انسجام بين مسئولان، پيشرفت و پيشبرد اهداف نظام حاصل شود.

 روحاني در انتخابات 92 شعار و وعده باز شدن فضاي سياسي کشور را داد؛ به نظر شما چقدر توانست فضاي طرح آزادانه انتقادات در جامعه به خصوص از سوي مخالفانش را باز کند؟

نظام جمهوري اسلامي ايران نظامي مبتني بر مردم‌سالاري ديني است که در آن مقام معظم رهبري به عنوان عالي‌ترين مقام کشور توسط دانشجويان نقد مي‌شود، اينها نشان از ميزان آزادي در کشور براي بيان انتقادات دارد.وقتي رهبري نظام مورد انتقاد قرار مي‌گيرد طبيعتا بايد رئيس‌جمهور و نمايندگان نيز نقدپذير باشند.

اين نقدپذيري در دولت روحاني وجود دارد، روحاني در برابر انتقادات تند و تيز رسانه‌هاي مخالف که حتي اقدامات مثبت دولت را هم وارونه جلوه مي‌دهند، با سعه صدر برخورد مي‌کند، رويکردي که منتج به اشاعه اميد، شور و نشاط در کشور و افزايش تحمل مخالف در جامعه شده است.

البته در مواردي، برخي از دوستان در دولت يازدهم کج‌رفتاري‌هايي داشته‌اند که به آن‌ها تذکرات لازم داده شده است ولي در مجموع دولت روحاني و شخص رئيس‌جمهور تمامي تلاشش را براي باز شدن فضاي نقد در جامعه انجام داده است.

 با اين توضيحات فکر مي‌کنيد روحاني شعارهاي انتخاباتي‌اش همچون بازشدن فضاي سياسي و روان شدن فعاليت‌هاي سياسي احزاب را اجرا کرده است؟

آقاي روحاني تمامي تلاشش را براي اجرا و عملياتي شدن تمام وعده‌ها و شعارهايش در ايام انتخابات دوره يازدهم به کار گرفت که از جمله آن باز شدن فضاي سياسي کشور و فعاليت‌هاي احزاب است. در دولت قبل اکثر احزاب با شناسنامه و مجوز‌دار به جز چند حزب سنتي حتي جرات صدور بيانيه را هم نداشتند و حضور آن‌ها در فعاليت‌هاي سياسي کمرنگ بود اما با روي کار آمدن دولت روحاني احزاب توانستند آزادانه و بدون فشار فعاليت کنند که تجلي عملکرد آنها را مي‌توان در انتخابات مجلس دهم ديد، انتخاباتي که نتيجه آن فقط در تهران پيروزي 30 بر صفر ليست اصلاح‌طلبان و اصولگرايان حامي دولت بود.

آقاي روحاني در حوزه‌هاي مختلف همچون بازشدن فضاي سياسي دانشگاه و ارتقاي وضعيت علمي کشور، وضعيت کارگران و ساير اقشار عملکرد مطلوبي داشته است که پرداختن به جزئيات آن امکان‌پذير نيست اما مي‌توان در جمع‌بندي گفت دولت يازدهم و شخص رئيس‌جمهور با عملکردش توانسته فضاي با‌نشاط و اميدبخش را براي کشور فراهم کند. اميدواريم اين روند در چهار سال آينده با پيروزي مجدد روحاني ادامه پيدا کند.

 با توجه به اينکه شما رئيس ستاد اصولگرايان حامي روحاني هستيد پرداختن به چه اولويت‌ها و برنامه‌هايي را براي پيروزي روحاني در انتخابات دوره دوازدهم و عمل کردن به آن در چهار سال آينده ضروري مي‌دانيد؟

آقاي روحاني بايد برنامه‌هايش را در همه حوزه‌ها ارائه کند اما تمرکز ويژه‌اي براي رفع مشکل اشتغال و بهبود وضعيت معيشت و اشتغال داشته باشد. ديگر از دولت روحاني بيان انتقادات از عملکرد دولت گذشته و تاثير فعاليت‌هاي آن دوران در 4 سال آينده مورد پذيرش نيست. بايد روحاني به طور جدي براي رونق اقتصادي و حل مشکلات در اين حوزه به خصوص توجه به توليد تمرکز کند و  تمامي هم و غم خود را براي حل
اين معضلات قرار دهد.

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار