Live.rouhani96.ir | پخش زنده

وزیر راه، مسکن و شهرسازی:

سايت مسکن قاليباف کلاهبرداري است

 آرمان ملي: بعد از راه‌اندازي سامانه ملي کارانه، اين بار محمدباقر قاليباف سايتي براي «سامان‌دهي متقاضيان مسکن مهر» راه انداخته است. اما وزير راه و شهرسازي اين اقدام را غيرقانوني خواند و گفت اقدام قضايي مي‌کند.

به گزارش آرمان ملي در صفحه ورودي اين سايت نوشته شده «سه‌ميليون مسکن خالي در کشور وجود دارد که متعلق به 4درصد است.» محمدباقر قاليباف در حالي اين سايت را راه‌اندازي کرده که هفته گذشته هم سامانه ملي کارانه را راه‌اندازي کرده بود. سايتي که راه‌اندازي آن و سرنوشت اطلاعاتي که در آن وارد مي‌شود، مورد سوال قرار گرفت و فيلتر شد.

قاليباف در ورودي سايت مسکن خود مدعي شده که سه ميليون خانه خالي در کشور وجود دارد که مربوط به چهاردرصدي‌هاست. اما سياست او براي خانه‌دار کردن 96درصدي‌هايي که مدام اعلام مي‌کند، چيست؟ آيا قرار است خانه‌هاي خالي 4درصدي‌ها را به نفع 96 درصدي‌ها مصادره کند يا قرار است اين سه‌ميليون مسکن را بين افراد بدون خانه با قيمت کمتر به مزايده بگذارد؟ تاسيس سايت مسکن او هم مانند ديگر وعده‌هايش فاقد برنامه‌ است و به گفته کارشناسان تنها جنبه پوپوليستي دارد.

عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي درباره راه‌اندازي سايت مسکن گفت:‌ اين اقدام از سوي يک شهروند معمولي انجام شده است و يک اقدام کلاهبردارانه است. مي‌توان براي راه‌اندازي چنين سايتي اقدام قضايي انجام داد. آخوندي با بيان اينکه ايجاد اين سايت به عنوان خريد و فروش مسکن محسوب مي‌شود، گفت: کسي نمي‌تواند درباره املاک مردم سايت تاسيس کند و اين يک اقدام عجيب است.

اما چند خانه خالي در کشور وجود دارد و آمار سه ميليون قاليباف از کجا آمده است؟ بر اساس گزارش مرکز آمار ايران و بر اساس داده‌هاي خام سرشماري نفوس و مسکن سال 95، حدود 23 ميليون واحد مسکوني در کشور وجود دارد که از آن ميان حدود 2.5 ميليون واحد آن خالي است. اگرچه پيش از اين بارها عنوان شده که افراد اطلاعات دقيقي از واحدهاي خالي خود اعلام نمي‌کنند. از طرف ديگر آمارها نشان مي‌دهد 30 درصد خانوارهاي شهري و 12 درصد خانوارهاي روستايي در مسکن استيجاري زندگي مي‌کنند. حال اينکه قاليباف چگونه قرار است اين تعداد خانه خالي را ميان مستاجران شهري و روستايي تقسيم کند، از آن دسته برنامه‌هايي است که تا اين لحظه خبري از آن نبود و درست پنج روز مانده به انتخابات و پس از شکست او در مناظره سوم، بحث آن به ميان مي‌آيد. سوال ديگر اين است که آيا اين واحدهاي خالي با احتساب هزار واحد مسکن مهري است که متقاضي ندارد و خالي مانده است؟ آيا اگر قاليباف 30‌ارديبهشت ماه به‌عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شود، اين اجازه و قدرت اجرايي را دارد که 3 ميليون مسکن خالي مورد ادعاي خود را از4‌درصدي‌ها بگيرد و به ديگران واگذار کند؟ اگرچه پاسخ اين سوالات مشخص نيست و انتظار هم نمي‌رود که او پاسخي براي اين سوالات داشته باشد، اما تاثير اين سياست‌هاي يکباره و غيرشفاف بر فضاي اقتصادي و رواني شهروندان قابل ملاحظه است. چون پيش از اين و زماني که مسئله دريافت ماليات از خانه‌هاي خالي عنوان شد، بسياري ازشهروندان اطلاعات دقيقي از املاک و دارايي‌هاي خود اعلام نکردند و حتي به گواه آمار وزارت راه، تعداد خانه‌هاي خالي اظهارشده کاهش يافت. همان زمان هم اعلام شده بود که شناسايي خانه‌هاي خالي کار بسيار دشواري است و نمي‌توان دقيقا مشخص کرد کدام خانه‌ها خالي است و دليل خالي ماندن آن چيست؟  معاون وزير راه و شهرسازي در گفت‌وگو با ايلنا در خصوص راه‌اندازي سايت مسکن قاليباف گفت: «مردم مراقب باشند به طورقطع اين سايت نمي‌تواند قانوني باشد و گويا عده‌اي براي اموال مردم کيسه دوخته‌اند. چون مشخص نيست اين سايت از چه بانک اطلاعات مسکني استفاده مي‌کند و واحدهايي را که به مردم پيشنهاد مي‌دهد براي چه کسي است؟» حامد مظاهريان تاکيد کرد سايت مسکن که گفته مي‌شود از سوي قاليباف راه‌اندازي شده است نه توجيه قانوني دارد و نه توجيه برنامه‌اي. اين ادامه سياست‌هاي پوپوليستي برخي از نامزدهاي دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري است و توجيه عقلي نمي‌تواند داشته باشد.

پروژه مسکن الهام چه شد؟

از سوي ديگر قاليباف درحالي مدعي خانه‌دار کردن مردم شده که ايلنا در گزارش ديگري به وضعيت واگذاري خانه به پرسنل سازمان خدمات موتوري توسط شهرداري تهران پرداخته است. بر اساس اين گزارش در سال 88 قاليباف کلنگ‌ يک پروژه مسکوني براي کارکنان سازمان خدمات موتوري، بازيافت و ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران را زد و قرار بود در سال 91 اين واحدهاي مسکوني به افراد واگذار شود. اما اگرچه طبق گفته برخي از اعضاي اين تعاوني، از افراد رقمي بين 60 تا 100 ميليون تومان دريافت شده است اما با گذشت 8 سال از زمان کلنگ‌زني و چهار سال از موعد مقرر براي تحويل خانه‌ها نه افراد خانه خود را دريافت کرده‌اند و نه توانسته‌اند وجوه پرداخت‌شده را پس بگيرند.  طبق گفته يک منبع آگاه، در حال حاضر هر متر از اين آپارتمان‌ها ارزشي در حدود 5  تا 6 ميليون  تومان دارند و شنيده شده پيمانکار پروژه مسکن الهام که در سال 1392 از حاميان شهردار تهران براي انتخابات رياست‌جمهوري بوده است، اقدام به پيش‌فروش واحدهاي اضافي پروژه الهام بالغ بر 500 واحد به اشخاص ثالث کرده است. سکوت قاليباف در مورد اين موضوع در حالي است که اعضاي سازمان خدمات موتوري شهر تهران که عضو پروژه الهام هستند سال‌هاست در دادگاه‌ها به دنبال احقاق حق خود هستند.

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار