Live.rouhani96.ir | پخش زنده

رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در هرمزگان:

برجام به تنهایی برای رای دادن به روحانی کافی است

متن کامل پرسش و پاسخ خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ستاد روحانی با ابراهیم امینی پوری فعال سیاسی هرمزگانی و رئیس ستاد روحانی در هرمزگان را در ادامه می خوانیم:

 چرا باید در انتخابات شرکت کنیم؟

انتخابات از یک سو وظیفه ملی و از سوی دیگر حق همه شهروندان محسوب می شود؛ عدم شرکت در انتخابات به معنی فرصت دادن به جریان های تندرو و انتخاب افراد غیر اصلح است؛ انتخابات دوم خرداد 76 و 24 خرداد 92 به دلیل حضور گسترده مردم تبدیل به حماسه شدند زیرا مردم به وظیفه خود عمل و حق خود را گرفتند.

مردم باید در این انتخابات شرکت کنند ، مردم ما جامعه اصلاح طلبی هستند که هر گاه به میدان آمده اند توانسته اند حق خود را بستانند، لذا در این شرایط حساس و سرنوشت ساز باید هوشمندانه بر عهدی که در سال 92 با دولت تدبیر و امید بستند تا سال 1400 با روحانی ادامه دهند و ان شاء الله این روند عقلانی را در آینده نیز ادامه دهند.

با نگاه اجمالی به شرایط قبل از سال 92 به تنگناهایی که دولت روحانی طی چهار سال گذشته با آن مواجه بوده پی می بریم.

عملکرد دولت تدبیر و امید را در کدام عرصه ها بیشترمثبت ازریابی می کنید؟

سیاست خارجی را باید از مهمترین عرصه های عمل دولت یازدهم و خروج از تنگناهایی چون تحریم های بین المللی، گسترش ایران هراسی، افزایش جسارت دشمنان ایران در تهدید نظامی و … را مهمترین دغدغه های این دولت دانست. در این پیوند، «تنش زدایی» و «اعتمادسازی» به عنوان ۲ محور مهم سیاست خارجی دولت بر مبنای اصول «عزت، حکمت و مصلحت» فعال شد تا هدف «تعامل سازنده» با جهان تحقق یافت.

برجام به خودی خود آنچنان دستاوردی بزرگ برای دولت یازدهم بود که می‌تواند به تنهایی کل کارنامه این دولت را مثبت کند وا گر برخی تردید‌ها در درون کشور و برخی کارشکنی‌ها از سوی برخی جریان‌های سیاسی وجود نداشت، دستگاه دیپلماسی می‌توانست در برجام به نتایج بهتری برسد.

یکی دیگر از دستاوردهای دولت روحانی را می‌توان به ایجاد فضای نسبتا باز سیاسی دانست و نیز ایجاد فضای نشاط و امید در جامعه به خصوص در میان جوانان دانست.

یکی از مهمترین وعده های دولت در زمینه ی سیاست ها و برنامه های اجتماعی تحول در حوزه ی سلامت و گسترش بیمه ی همگانی بود. دولت با طرح بیمه ی سلامت توانست همگام با بهره مند سازی شهروندان از خدمات بهداشتی و درمانی، چشم اندازهایی امیدوار کننده در زمینه ی تحول در بخش سلامت پدیدار سازد.

طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت ۱۳۹۳ در کشور کلید خورد و دستاوردهای ارزشمندی نیز به همراه داشت. رییس جمهوری بیست و دوم دی ماه سال جاری در جشن بیمه ی سلامت همگانی بر افزایش کیفیت خدمات و کارایی دفترچه های بیمه تاکید کرد و گفته بود که دفترچه ی بیمه ی سلامت همگانی و دورکردن رنج بیماری، آغاز برنامه های رفاه اجتماعی دولت است و بیمه ی همگانی، همه ی عدالت نیست اما به طور قطع بخشی از عدالت است.

از دیگر برنامه های دولت پیشبرد فرایند تدوین حقوق شهروندی و تبدیل آن به یک سند است. در این چارچوب رسیدگی به وضعیت حقوق زنان، اقلیت های مذهبی و قومی و … در زمره ی اهداف دولت از این اقدام بوده است.

«کاهش میزان تورم از 40 درصد به زیر 10 درصد» و اثرات روانی و آرامشی که در جامعه ایجاد شد، «رفع بسیاری از تحریم های مرتبط برنامه هسته ای کشور» که فضای مناسب را برای فعالیت های اقتصادی کشور و امکان صادرات و واردات کالا را به کشور فراهم و زمینه افزایش میزان صادرات نفت را به دنبال داشت، «خودکفایی در تولید گندم و حتی صادرات آن» و «رشد صادرات محصولات غیر نفتی» از اهم عملکردهای مثبت دولت دکتر روحانی بوده است.

چرا مردم باید از دکتر روحانی حمایت کنند؟

مردم ما از دیدگاه ها و برنامه های ارائه شده توسط دکتر روحانی و نیز شعارهای انتخاباتی وی  که مبنی بر عقلانیت تدبیر و امید بود در سال 92 حمایت کردند و اعتقاد دارند که این گفتمان خواستگاه آنها است، مردم از شعار زدگی و فریب و دروغ خسته شده اند و قصد بازگشت به عقب را ندارند، گذشته ای که صدمات جبران ناپذیری را به کشور و نظام وارد کرد و علاوه بر منابع مادی کشور، اعتبار جهانی و تاریخی این کشور به یغما رفت، فساد و بداخلاقی را در کشور در دولت نهم و دهم رواج دادند، دولت روحانی برنامه ای نیمه تمامی را داد که باید به اتمام برساند و این برنامه ها در همه زمینه ها باعث رشد و توسعه کشور اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سیاست خارجی می گردد. موارد دیگر از این قبیل در همه حوزه ها بسیار زیاد است.

دلیل خودتان از حمایت از دکتر روحانی چیست؟

من هم به عنوان عضوی از ملت همیشه در صحنه ایران که سالها در حوزه های سیاسی و اجرایی مسئولیت داشته ام و با افکار جریانات سیاسی فعال در کشور کاملا آشنا هستم، این گفتمان را در شرایط فعلی کشور بهترین میدانم، گفتمانی که کشور را از بحران های بعد از دولت نهم و دهم نجات داد.

اگر تدبیر دولت و شخص دکتر روحانی نبود سرنوشت کشور ما شبیه بسیاری از کشورهایی بود که الان با بحران های اقتصادی و با جنگ دست به گربیان هستند؛ سازمان کنفرانس اسلامی با وجود اینکه کشور ما به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای مسلمان دنیا شناخته می شود قصد خارج کردن ما از این نهاد بین المللی مسلمان را داشت که با تدبیر و درایت دولت دکتر روحانی این امر محقق نشد.

دلیل رای دادن من به آقای روحانی برجام است که به تنهایی برای رای دادن من به ایشان کافی است. بعد از برجام نه در خارج و نه در داخل هیچ‌کس در این‌باره بحث نمی‌کند و در داخل هم آرامش خوبی برقرار شده است. به هر حال تا قبل از برجام ما ذیل بند هفت منشور سازمان ملل قرار داشتیم که هر لحظه ممکن بود شرایط بسیار دشوارتری بر ما تحمیل شود.

دلیل دیگرم برای رای دادن به دکتر روحانی باز شدن فضای سیاسی کشور است، در دوره آقای روحانی بسیاری از احزاب احیا شدند و تعطیلی مطبوعات نداشتیم و مهم‌تر از همه اینکه فضای مجازی باز مانده است که یک انقلاب اطلاع‌رسانی در جامعه ما ایجاد کرده است و راه را باز کرده که جامعه با آرامش بتواند به بحث درباره مسائل مختلف بپردازد.

در زمینه ی سیاست های اجتماعی باید گفت، دولت سعی کرده است با افزایش سطح نشاط و امید به زندگی، به مطالبه های شهروندی پاسخ گو باشد و الگویی از یک جامعه ی مدنی فعال و پویا را به تصویر بکشد.

یکی دیگر از دستورکارهای مهم دولت در زمینه ی مسایل اجتماعی برداشتن گام های عملی به سوی تحقق هدف عدالت اجتماعی بوده است. در شرایطی که طی سال های گذشته برقراری عدالت اجتماعی از سوی برخی دسته های سیاسی به دستاویزی برای جلب آرای شهروندان تبدیل شده بود، دولت یازدهم با فاصله گرفتن از شعارگویی پا به کارزار عمل نهاد. در این پیوند، رفع بی عدالتی های آموزشی و توقف فرایند بورسیه های غیرقانونی نمونه یی از اقدام های عملی بود که به رغم هزینه های سیاسی بسیار در دستورکار وزارت علوم دولت یازدهم قرار گرفت.

یکی از نخستین اهداف فرهنگی دولت تدبیر و امید واگذاری امور فرهنگی و هنری به اهالی آن بود که بخشی از آن با بازگشایی خانه ی سینما تحقق یافت. مطابق وعده ی انتخاباتی روحانی و اندک زمانی پس از زمامداری وی در امور اجرایی کشور خانه ی سینما پس از نزدیک به سه سال تعطیلی همزمان با روز ملی سینما و با حضور گروهی از اعضای این نهاد صنفی ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ بازگشایی و بعد از آن جشن ملی روز سینما برگزار شد و در پایان اینکه 29 اردیبهشت 11+1 فراموش نکنید حضور حداکثری ضامن ادامه مسیر اعتدال است.

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار