Live.rouhani96.ir | پخش زنده

رئیس جمهور در گفت و گوی تلویزیونی با مردم:

پیام ملت ایران تعامل با جهان است / از امروز رئیس جمهور همه ملت ایران هستم

سلام و درود خالصانه من به مردم ایران که با حضور گسترده و معنادار خود در انتخابات اردیبهشت 96، گامی بلند در راه اعتلای منافع ملی و سرافرازی ایران عزیز برداشتند.

بیش از 41 میلیون رای شما، تاریخ کشور را از توقف و تردید خارج کرد و ایران را در تداوم راه توسعه و ترقی خویش قرار داد.

شما دیروز به همه آنها که ما را به بازگشت به گذشته یا توقف در شرایط فعلی می خواندند نه گفتید و زمانه را به جلو راندید. مشارکت تاریخی شما در پای صندوق رای فارغ از آنکه در این رقابتی تری انتخابات تاریخ ایران به چه کسی رای دادید، شگفتی ساز شد و اعتماد دوباره شما به اینجانب سبب شد که بار سنگینی را بر دوش خویش احساس کنم. من امیدوارم وکیل شایسته ای برای نمایندگی مطالبات مردم عزیز ایران باشم.

شما با این رای نشان دادید که ملی یکپارچه هستید که با وجود قطب بندی های سیاسی، هیچکس نمی تواند شما را به ورطه نزاع های بیهوده طبقاتی، قومیتی، فرقه ای، قبیله ای، شهری یا روستایی بکشاند.

رای منسجم شما در همه کشور نشان داد که یک ملتید و یک دولت دارید و یک رئیس جمهور می خواهید که رئیس همه جمهور و صد البته خادم همه مردم باشد.

درودم بر همه جوانان، دختران، پسران، مردان و زنان، شهری و روستایی، فارس و ترک و لر و عرب و بلوچ و گیلک و مازنی و سیستانی، در سرزمین پرستاره ایران.

درود بر معلمان غیرتمند که بر تندباد سیاه تهمت خروشیدند. درود بر دانشجویان، هنرمندان، اصحاب رسانه، ورزشکاران، کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران، کارمندان و کارگران، که با موج بی نظیری به استقبال دولت دوازدهم شتافتند.

سلام و درودم بر رهبری نظام اسلامی که امواج پرتلاطم انتخابات را چنان به ساحل آرامش هدایت کردند که شور وهیجان رقابت های انتخاباتی سرانجام به سوی صندوق رای هدایت گردید.

پیروز اصلی انتخابات شما ملت بزرگ هستید. پیروز انتخابات، جمهوریت و اسلامیت است. پیروز انتخابات آزادی و استقلال است. پیروز انتخابات حاکمیت ملی است.

این پیروزی، پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. این پیروزی، پیروزی انسجام ملی بر انشقاق و چنددستگی بود.

سپاس این فرزند کوچک ملت و این فرزند حوزه و دانشگاه ارزانی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، مراجع عظام تقلید، اساتید، هنرمندان، ورزشکاران و همه اقشار ملت.

جا دارد یاد کنم از مرد اعتدال و سازندگی، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که جای ایشان واقعا در این صبح پیروزی خالی است.

همچنین از برادرم سید محمد خاتمی، از خانواده امام راحل، از ناطق نوری، برادرم اسحاق جهانگیری، خانواده محترم شهدا، خانواده های شهید مطهری و شهید بهشتی، از همه زحمتشکان عرصه انتخابات، به ویژه فعالان شبکه های اجتماعی که توانستند این عظمت حضور را بیافرینند تشکر می کنم.

دست همه کسانی که به این خادم کوچک خود اجازه ادامه ماموریت دادند می بوسم و از خدا می خواهم برای این کمترین توان آن را فراهم کند که بتوانم با خدمات صادقانه خود، اعتماد حتی کسانی که به من رای ندادند را کسب کنم و بتوانم پاسدار عزت همه ملت ایران باشم.

انتخابات صحنه تصمیم گیری و روشی مردمسالارانه برای حل مسالمت آمیز اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در پایه رای مردم است و نه آغازی برای توسعه و تداوم و عمیق تر کردن آنها.

مردم در این انتخابات با درک نظرهای گوناگون، راه آینده خود را انتخابات کردند و همه باید به خواست و تصمیم مردم احترام بگذارند. امروز انتخابات پایان یافته، و من رئیس جمهور همه ملت ایران هستم و نیازمند کمک تک تک مردم ایران، حتی کسانی که مخالف من و سیاست های من بوده ام.

من دست یاری و دوستی خود را صمیمانه به سوی همه مردم ایران، همه جناح ها و احزاب و اقشار مختلف مردم دراز می کنم.

طبق قاعده مردمسالاری و طبق قانون، به مخالفان خود هم احترام می گذارم و به حق آنان را برای انتقاد از دولت پاس می دارم.

مردمسالاری دینی یعنی همین.

امروز ایران سربلندتر از هر موقع دیگر، آماده ایجاد روابط با جهان است. پیام ما به روشنی به جهانیان اعلام شد.

امروز دنیا می داند که ایران مسیر زندگی در جهان به دور از خشونت و افراطی گری را برگزیده و می خواهد با صلح و دوستی با جهان زندگی کند. در عین حال حاضر نیست تهدید یا تحقیری را بپذیرد.

این مهمترین پیامی است که انتظار داریم توسط همسایگان، منطقه و قدرت های جهان شنیده شود.

انتخابات به همسایگان اعلام کرد که راه تقویت امنیت منطقه، تکیه بر دموکراسی و رای مردم است، نه تکیه بر قدرت های خارجی.

ما به نیروهای مسلح قهرمانمان در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی افتخار می کنیم و تداوم آنها را ضامن صلح و آسایش مردم می دانیم.

اینک که رئیس جمهور برگزیده شما با کوله باری از تجربه دولت یازدهم و با چشم اندازی امیدبخش، با روحیه ای شاداب و لبریز از عشق و محبت همه ایرانیان از شما ماموریت یافته تا با درس آموزی از شما و با شتاب بیشتر، کار خود را آغاز کند، دست نیاز به سوی شما دراز می کنم. در این راه پر مشقت از خداوند منان می خواهم که با عزمی راسخ و استوار دست به دست هم داده و برای ساختن ایران عزیز، با اراده ای مستحکم و امیدی پرنشاط به پیش برویم.

خود را متعهد به برنامه اعلام شده ام و همه آنچه برایتان مطرح کردم می دانم و با عزمی راسخ در این مسیر گام برخواهم داشت.

لازم می دانم از همه دست اندرکاران این انتخابات شکوهمند تشکر کنم و همت و مجاهدت آنان را به بزرگی و سپاس یاد می کنم.

یک پرسش و چند پاسخ

آیا افزایش ١٠٠ درصدی درآمدهای مالیاتی امکانپذیر است؟

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف: واحدها در پرداخت مالیات فعلی مشکلاتی دارند، حالا چگونه برخی‌ها از رشد مالیات به صورت غیرمنطقی حرف می‌زنند.
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد: اگر مالیات زیاد شود، واحدهای تولیدی کشور را ورشکسته کرده و منجر به توسعه بیکاری در کشور می‌شود.
ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی: بنگاه‌های اقتصادی با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی توانایی پرداخت‌ ۵‌درصد مالیات بیشتر را ندارند.
تقوی‌نژاد رییس سازمان امور مالیاتی: معافیت آستان قدس شامل مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود چرا که بایستی فعالیت‌های اقتصادی شفاف و رقابت‌پذیرتر باشد.

آخرین اخبار